Drożej za śmieci

Rada gminy Izbica uchwaliła nowe, nieco wyższe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci. Podczas sesji we wtorek 11 maja radni wprowadzili również możliwość skorzystania z ulg w tych gospodarstwach, w których odpady biodegradowalne będą gromadzone na indywidualnych kompostownikach.

Zgodnie z uchwałą rady opłata za śmieci posegregowane w gospodarstwach od 1 do 5 osób będzie wynosić 15 zł od osoby zamiast obecnych 12 zł, a w przypadku bardziej licznych gospodarstw, szósta i każda kolejna osoba będzie płacić 3 zł, zamiast obecnych 2 zł. Za śmieci niesegregowane stawka została podniesiona z 36 do 45 zł za osobę w gospodarstwach, w których mieszka od 1 do 5 osób, a za każdą kolejną osobę opłata będzie wynosić 9 zł, zamiast obecnych 6 zł.

Jeśli w danym gospodarstwie odpady biodegradowalne nie będą oddawane, lecz będą gromadzone na indywidualnych kompostownikach, za każdą osobę stawka będzie niższa o złotówkę, bez względu na to jak liczne jest gospodarstwo. By skorzystać z tej ulgi trzeba złożyć nową deklarację śmieciową, w której będzie zawarta informacja o kompostowaniu.

Powodem podwyżki są rosnące koszty obsługi systemu śmieciowego, który zgodnie z przepisami ustawowymi może być finansowany wyłącznie z wpływów z opłat śmieciowych. Ponadto wyższa aż o 100 procent jest opłata za składowanie odpadów, drożeje paliwo, a poza tym zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy śmieciowej niektóre frakcje muszą być odbierane częściej niż do tej pory w okresie letnim, czyli od kwietnia do października.

Podczas sesji radni zgodzili się również na udzielenie pomocy finansowej powiatowi krasnostawskiemu na wspólną inwestycję drogową. Gmina Izbica przekaże 100 tys. zł na przebudowę prawie 1 km drogi między Orłowem Drewnianym, a Stryjowem. Prace mają być wykonane w tym roku. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here