Drożej za śmieci

Mieszkańcy gminy Kamień zapłacą więcej za wywóz śmieci. Po burzliwych dyskusjach radni jednogłośnie uchwalili podwyżkę.

Umowa gminy Kamień na odbiór odpadów z firmą PW Ewa Grzywna-Żmuda z Zawadówki straciła ważność z końcem roku 2018. Do tego czasu gmina płaciła jej 418 zł za tonę odpadów. Pieniądze na to pochodziły nie tylko z opłat mieszkańców (miesięczna stawka od osoby wynosiła dotąd 7 zł za odpady segregowane i 11 zł za niesegregowane), ale też dokładała do tego gmina, choć zgodnie z przepisami nie powinna. W 2018 r. na wywóz śmieci z gminnej kasy wyłożono 59 tys. zł.

Ostatnio firma z Zawadówki wygrała przetarg i w dalszym ciągu będzie odbierała śmieci z gminy Kamień (jej oferta opiewała na 439 zł za odbiór tony odpadów, a oferta konkurencyjna firmy z Dorohuska opiewała na 496 zł).

Mieszkańcy produkują coraz więcej śmieci. W 2018 r. padł pod tym względem rekord – oddano o 269 ton czyli o 35 proc. więcej odpadów niż w 2017 r. Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, zapowiadał, że podwyżki stawek za śmieci są nieuniknione. Na komisjach radni burzliwie dyskutowali o tym, jakie powinny być nowe stawki. Posiedzenie trwało prawie sześć godzin, podczas których radni wypracowali w końcu konsensus.

Na wtorkowej sesji Rady Gminy Kamień podjęto uchwałę w tej sprawie. Radni jednogłośnie przegłosowali stawki: 10 zł od osoby miesięcznie za śmieci segregowane i 15 zł za niesegregowane. Podniesione opłaty będą obowiązywały od drugiego kwartału 2019 r. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here