Drożej za sprzątanie

Świdnicki SP ZOZ zapłaci ok. 300 tys. zł więcej za utrzymanie porządku w szpitalu. Powodem zmian jest podwyższenie płacy minimalnej i najniższej stawki dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie.
Od 2014 roku w świdnickim szpitalu za utrzymanie porządku odpowiada zewnętrzna firma. Przedsiębiorca, który wygrał przetarg na tę usługę, przejął także salowe, które dotąd były zatrudnione w szpitalu. W tzw. międzyczasie pierwsza umowa na sprzątanie skończyła się. Pod koniec 2015 roku władze SP ZOZ ogłosiły nową. Wygrało ją to samo konsorcjum, które zwyciężyło w pierwszym przetargu, czyli krakowskie firmy „Naprzód Service” i „Izan+ Sp. z o.o.”.
Umowa zaczęła obowiązywać od lutego 2016 roku. Władze szpitala podpisały ją na 2,5 roku. Cały koszt sprzątania przez ten czas został wyliczony na ponad 3,5 mln zł.
Jesienią zeszłego roku konsorcjum złożyło pismo do władz szpitala o zmianę zaproponowanego w przetargu wynagrodzenia. Powodem takiego wniosku były planowane przez rząd zmiany w wysokości najniższej pensji i minimalnej stawki godzinowej w ramach umowy zlecenia. Do podwyższenia wynagrodzenia dla wykonawcy miało dojść w formie negocjacji. Strony nie doszły jednak do porozumienia i konsorcjum postanowiło zrezygnować ze świadczenia usług w świdnickim SP ZOZ.

Przedstawiciele szpitala podjęli więc decyzję o rozpisaniu nowego przetargu, jednak na początku grudnia doszło do unieważnienia postępowania. Kolejne nie zostało ogłoszone. Jak się okazuje, świdnicki szpital nie pozostał jednak bez salowych.
– Na koniec minionego roku został podpisany aneks do istniejącej umowy – mówi Leszek Czechowski, członek zarządu powiatu. – Po wszystkich analizach i wyliczeniach okazało się, że takie rozwiązanie problemu będzie jednak najtańsze. Natomiast szpital zapłaci dodatkowo za sprzątanie ok. 300 tys. zł. (kal)

Jak się zmieniły stawki?

Od stycznia 2017 roku pensja pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższa niż 2 tys. zł brutto, czyli do ręki ok. 1459 zł. W minionym roku stawki te wynosiły 1850 zł brutto i 1355 zł netto.
Zmieniła się również najniższa kwota wypłacana za godzinę pracownikowi na umowie zleceniu. Od nowego roku jest to 13 zł brutto. Wcześniej wynosiła ona 2 zł.