Drugie podejście do żłobka

Żłobek ma powstać na miejskiej działce u zbiegu ulic Klonowej i Kopera

Świdnicki ratusz ogłosił przetarg na budowę żłobka przy ul. Kopera. Miasto na inwestycję pozyskało 3,1 mln zł z rządowego programu „Maluch Plus”. Podobnie było przed rokiem, ale inwestycja nie ruszyła i z dotacji trzeba było zrezygnować. – Tym razem będzie inaczej – obiecują władze miasta.


Ratusz do budowy nowego miejskiego żłobka u zbiegu ulic Kopera i Klonowej przymierza się od lat. W ubiegłym roku na ten cel udało się nawet pozyskać ok. 3,3 mln zł dotacji z rządowego programu „Maluch Plus” (całkowity koszt inwestycji obliczano na ok. 7 mln zł), ale miasto ogłosiło przetarg na budowę placówki dopiero w ostatnich dniach marca i nie udało się znaleźć firmy, która podjęłaby się zrealizować zadanie w terminie wyznaczonym na koniec listopada.

Ostatecznie zarezerwowane w budżecie 3,7 mln zł własnych środków przesunięto na inne inwestycje, a władze miasta zapowiedziały, że ponownie wystąpią o dofinansowanie z programu Maluch Plus i wybudują żłobek w 2020 roku. Tyle, że obiekt powstanie według zmodyfikowanego projektu w technologii modułowej, tańszej i szybszej w realizacji, a przy tym bardziej nowoczesnej i ekologicznej. Pierwszy krok ku realizacji tych planów już udało się zrobić. Miasto pozyskało 3,1 mln zł dotacji z tegorocznej edycji Malucha Plus i już ogłosiło przetarg na realizację inwestycji.

– Na oferty czekamy do 17 lutego, a wykonawca, podobnie jak przed rokiem, będzie miał czas na oddanie inwestycji do 30 listopada, bo takie są wymogi programu. Na całość zadania mamy przeznaczone blisko 8 mln zł – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju, który jest przekonano, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Wykonawca będzie miał za zadanie postawić i wykończyć dwupiętrowy budynek o powierzchni ok. 990 mkw., który pomieści 125 maluchów oraz zagospodarować teren wokół budynku – chodzi o budowę placu zabaw, chodników i drogi dojazdowej z miejscami postojowymi. Nowa placówka ma niemal całkowicie rozwiązać problem braku miejsc w świdnickich żłobkach. Obecnie w Świdniku działają dwa żłobki publiczne i cztery prywatne. Oferują łącznie ok. 155 miejsc, a potrzebnych jest jeszcze ok. 140-150. JN