Drugie życie elektrośmieci

O tym jak wiele praktycznych i ciekawych przedmiotów można wykonać z elektrośmieci przekonali się uczestnicy ekologicznego pikniku, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdniku.


Jego uczestnicy m.in. wzięli udział w warstwach tworzenia elektrycznych lasów w szkle, turnieju szachowym, ekoMilionerach, zobaczyli ule wykonane z bębnów zużytych pralek oraz degustowali produkty pszczele. Wyjątkową niespodzianką była prezentacja łazików marsjańskich wykonanych z elektrycznych śmieci.

Warsztaty zorganizowali: miasto Świdnika, MOK, SP nr 4 oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko i organizacja odzysku AURAEKO w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

– Może się wydawać, że edukacja ekologiczna, w tym mówienie o recyklingu np. elektrycznych śmieciach, nikogo nie zainteresuje. My w naszych działaniach staramy się wychodzić poza utarte schematy i proponujemy niestandardowe warsztaty, w których kładziemy nacisk na działania praktyczne – mówią przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Częścią projektu Elektryczne Śmieci są także ustawione w kilku punktach Świdnika pojemniki na małogabarytowy (do 50 cm) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mieszkańcy mogą także korzystać z formularza online oraz infolinii oddając bezpłatnie sprzęt w 72 godziny. Z części odzyskanych materiałów powstają tak niezwykłe rzeczy jak dzieła sztuki w nurcie trash art czy ule z recyklingu, które można już oglądać w naszym mieście.

(opr. w)