Drzewo poszło za 19 tysięcy

Prawie 20 tys. zł trzeba było zapłacić za najdroższe drzewo podczas siódmej już licytacji cennego drewna zorganizowanej na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw.

 

Na ogromnym placu krasnostawskiego Nadleśnictwa zgromadzono blisko 1000 metrów sześciennych drewna o ponadprzeciętnych cechach użytkowych. – Podczas submisji zainteresowani mogli zakupić tzw. drewno cenne, najlepsze i najcenniejsze pod względem jakości. Kłody dębowe, czereśniowe i jesionowe pochodziły z nadleśnictw: Biała Podlaska, Chełm, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Mircze, Nowa Dęba, Radzyń Podlaski, Sobibór, Strzelce, Świdnik, Tomaszów oraz Włodawa – informuje Sławomir Kamiński, rzecznik powiatu krasnostawskiego.

Do przetargu dopuszczono 20 z 23 firm, które złożyły oferty, a 14 z nich stało się nabywcami drewna. Klienci zakontraktowali ponad 800 metrów sześciennych surowca okleinowego i tartacznego o ponadprzeciętnych cechach użytkowych. Każda sztuka była licytowana oddzielnie. Odzwierciedleniem najwyższej jakości przygotowanego drewna była średnia cena sprzedaży wszystkich gatunków, która wyniosła 2334 zł za metr sześcienny. Podobnie jak w poprzednich latach największym zainteresowaniem cieszył się dąb. Za metr sześcienny dębu z Nadleśnictwa Sobibór zapłacono aż 4 tys. 611 zł, a wartość całej najcenniejszej sztuki przekroczyła 19 tys. zł. To drugi co do wielkości wynik w siedmioletniej historii submisji.
– Na pochwałę zasługują organizatorzy, którzy włożyli wiele starań, aby jak najlepiej przygotować teren pod ekspozycję – mówi Grzegorz Lenart, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

– Wyniki tegorocznej submisji są porównywalne z wynikami kilku poprzednich edycji zarówno pod względem ilości klientów, jak i zaoferowanego do sprzedaży drewna cennego. Masa 800 metrów sześciennych w stosunku do sprzedawanych rocznie ponad 2 mln metrów sześciennych to niewielki ułamek, dlatego w naszym przypadku aspekt handlowy nie był najważniejszy. Bardziej istotne były względy marketingowe. Nasza dyrekcja jest położona we wschodniej części Polski. Submisja to doskonała okazja do zaprezentowania się na tle pozostałych dyrekcji i pokazania, że w lasach Lubelszczyzny można znaleźć cenne drewno najwyższej jakości. (kg)