Dwie decyzje w jednym liście

Emeryci i renciści dostaną w tym roku dwie decyzje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w jednej przesyłce pocztowej. W kwietniu rozpocznie się wysyłka informacji o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz przyznaniu trzynastki.


W marcu emeryci i renciści otrzymają swoje świadczenia w zwaloryzowanej kwocie. Oficjalne decyzje o nowej wysokości emerytur i rent dostaną pocztą. W tym roku w tej samej kopercie znajdą również informację o przyznaniu i wypłacie „trzynastki”, choć decyzja o przyznaniu tego ostatniego świadczenia jest formalnością („trzynastki” są wypłacane z urzędu).

– Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy, aby obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. Wysyłkę listów rozpoczniemy w kwietniu – zapowiada profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnijmy, że w tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. – To znaczy, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 procent, ale z gwarancją minimalnej podwyżki. W przypadku rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rent rodzinnych i większości emerytur podwyżka wyniesie minimum 70 złotych brutto. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o co najmniej 52,50 zł brutto – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Rosną też kwoty minimalnych gwarantowanych świadczeń: emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej – do 1200 złotych, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 złotych.

Opracował GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here