Dwie osoby nie żyją, trzy w szpitalu

(1 lipca) Po zderzeniu hondy na angielskich tablicach z jadącym na Łotwę autokarem, z auta została jedynie kupa złomu. Kierowcę wraz z pasażerką wyrzuciło z pojazdu. Prawdopodobnie mężczyzna zasnął za kółkiem. W autokarze jechało 45 osób.
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 812, w miejscowości Malinówka (gm. Sawin). Okoliczności zdarzenia nie do końca są jasne. Jak ustalili przybyli na miejsce policjanci, od Włodawy w kierunku Chełma jechał angielski samochód (z kierownicą po prawej stronie) z dwiema osobami w środku. Było około godz. 3 w nocy (zgłoszenie o wypadku dotarło kwadrans po 3). Około 30-letni mężczyzna najprawdopodobniej przysnął i stracił panowanie za kierownicą. Osobówka zjechała na przeciwległy pas ruchu. Niestety, w tym czasie w stronę Włodawy jechał autokar. Zderzenie było nieuniknione.
– Po czołowym zderzeniu Honda odbiła się od autokaru i poleciała w przeciwną stronę. W samochodzie ścięło dach. Kierowcę razem z pasażerką wyrzuciło z pojazdu na drogę. Autokar wpadł do przydrożnego rowu – relacjonuje asp. szt. Tomasz Błaziak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Dla młodej kobiety nie było już ratunku. Zmarła na miejscu. Karetka pogotowia przetransportowała jej partnera do chełmskiego szpitala.
– O godzinie 4:30 pacjent został przywieziony na SOR, skąd trafił na blok operacyjny. Mężczyzna znajdował się w stanie krytycznym, nie udało się go uratować. Zmarł o godzinie 6:40 – mówi Arnold Król, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w chełmskim szpitalu.
Autokarem podróżowało łącznie 45 osób. Dorośli i młodzież wracali z wycieczki na Ukrainę do swoich domów na Łotwie. Ponieważ w wyniku zderzenia autokar przewrócił się na prawy bok, zdołali sami opuścić pojazd.
– Po otrzymaniu zgłoszenia zostało wysłanych siedem zastępów straży, w tym dwie jednostki OSP. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili pomocy dwóm osobom i pomagali w transporcie turystów – mówi mł. bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik prasowy chełmskich strażaków.
Trzej łotewscy turyści zostali przewiezieni do szpitala. Po badaniach jeszcze tego samego dnia zostali zwolnieni. Miejski autobus CLA przewiózł wszystkich pasażerów autokaru do budynku Zespołu Szkół w Sawinie. Ofiarom udzielono schronienia i podano ciepłe napoje, do czasu zorganizowania zastępczego autokaru na Łotwę.
Jak mówi naczelnik Błaziak, oba pojazdy uczestniczące w wypadku zostały zabezpieczone do badań. Od kierowcy została pobrana krew. Przeprowadzona zostanie też sekcja zwłok kierowcy i pasażerki z hondy.
– Trwa ustalanie tożsamości ofiar. Kierujący autokarem, 47-letni obywatel Łotwy, był trzeźwy – informuje asp. Ewa Czyż, rzecznik prasowy KMP w Chełmie. (pc)