Dworzec od podstaw

Stary budynek dworca Świdnik-Miasto być może jeszcze w tym roku zostanie rozebrany

W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie zupełnie nowy dworzec Świdnik-Miasto, a budynek starego zostanie wyburzony.


We wrześniu ubiegłego roku rząd przyjął Program Inwestycji Dworcowych, zakładający kompleksową przebudowę, do 2023 roku, 186 dworców kolejowych na terenie całego kraju. Na liście znalazł się także dworzec Świdnik-Miasto. Początkowo mówiło się, że dworzec czeka przebudowa, ale okazuje się, że obecny budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowy. Ma mieć powierzchnię 72 mkw. W środku znajdzie się ogrzewana poczekalnia, toaleta i miejsce na kasę biletową. PKP już ogłosiła przetarg na te prace. Nowy dworze ma powstać w ciągu ok. 1,5 roku od rozstrzygnięcia przetargu.

Karol Łukasik, rzecznik świdnickiego ratusza, potwierdza, że stary dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowy.

– Podczas konsultacji z przedstawicielami PKP, które odbyły się w ubiegłym roku, pojawiały się sugestie, że dotychczasowy budynek nie spełnia norm i lepiej byłoby wybudować nowy – mówi rzecznik i dodaje, że szczegółów inwestycji nie zna, bo miasto nie bierze w niej udziału.

O to, jak dokładnie będzie wyglądał nowy dworzec Świdnik-Miasto, zapytaliśmy także w PKP. Niestety do piątku nie otrzymaliśmy informacji na ten temat. Do tematu wrócimy. (w)