Dworzec rodzi się w bólach

O kolejny miesiąc został wydłużony termin składania ofert w przetargu na budowę dworca metropolitalnego w Lublinie. Nowa data to 31 lipca.


To już czwarta zmiana terminu. Pierwotnie urzędnicy zakładali, że firmy zainteresowane budową metropolitalnego dworca autobusowego w Lublinie, będą mogły się zgłaszać do 24 marca. Termin składania ofert został jednak wydłużony do 28 kwietnia, następnie do 29 maja, a potem do 29 czerwca. Niedawno Zarząd Dróg i Mostów wydłużył ten termin o kolejny miesiąc, tym razem do 31 lipca.

– Termin otwarcia ofert został przedłużony, ponieważ jest to potrzebny czas na udzielenie kompletnych odpowiedzi firmom zainteresowanym realizacją prac. Łącznie otrzymaliśmy blisko 400 zapytań – tłumaczyła w maju Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza. Zapewniła wówczas, że nie ma to wpływu na planowany termin zakończenia prac, czyli wakacje 2022 roku. Zakończenie budowy w tym terminie wydaje się jednak coraz mniej prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w przypadku „dużych przetargów” nie zawsze udaje się wyłonić wykonawcę za pierwszym podejściem.

Nowy dworzec autobusowy ma zostać zbudowany w rejonie dworca kolejowego Lublin Główny między ulicami Młyńską, Gazową oraz Dworcową. W przyszłości ma przejąć rolę, jaką obecnie pełni dworzec przy alei Tysiąclecia. Oprócz budowy dworca metropolitalnego w planie jest szereg inwestycji drogowych. Chodzi m.in. o przebudowę ulicy 1 Maja od skrzyżowania z ul. Dworcową i Pocztową do placu Bychawskiego, rozbudowę ulic Krochmalnej, Stadionowej, Młyńskiej i Dworcowej czy przebudowę placu Bychawskiego.

Całkowita wartość inwestycji ma wynieść około 300 milionów złotych i w większości ma być sfinansowana ze środków unijnych. Dworzec metropolitalny ma „w jednej części miasta skupić komunikację kolejową i autobusową”. – Według projektu cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami i nowym układem drogowym. W ramach budowy ZCK zostaną przebudowane istniejące oraz wybudowane nowe ulice w centrum – czytamy na stronie internetowej www.lublin.eu. RK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here