„Dwunastka” ciągle czeka

Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy długo oczekiwana przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych Chełma. Trwają negocjacje między miastem a żądającym wyższej ceny wykonawcą – spółką „Budimex”. Niewykluczone, że prace rozpoczną się w drugiej połowie maja, ale to informacja nieoficjalna.

Wszystko wskazywało na to, że prace budowlane na krajowej „Dwunastce” rozpoczną się z początkiem kwietnia br. Tymczasem na kilka dni przed startem robót główny wykonawca – firma „Budimex” wystąpiła do miasta z żądaniem powiększenia kontraktu o 28 mln zł, z czego samorząd miał od razu zapłacić 16 mln zł. Przelanie pieniędzy było warunkiem przystąpienia do robót.

Urzędnicy nie uznali dodatkowych roszczeń i przebudowa nie ruszyła. Negocjacje między stronami trwają już ponad miesiąc i w dalszym ciągu nie wiadomo, jaki będzie ich końcowy wynik. „Budimex” zwiózł do Chełma materiały budowlane o wartości rzekomo 3 mln zł. Prezydent Jakub Banaszek interweniował też w Centrum Unijnych Projektów Transportowych, skąd miasto uzyskało dofinansowanie do inwestycji w wysokości 170 mln zł.

Na ostatnim zebraniu rady osiedla Rejowiecka mieszkańcy pytali o termin rozpoczęcia prac. Obecny na spotkaniu Tadeusz Szwed, naczelnik jednego z wydziałów w Zarządzie Dróg Miejskich oznajmił, że miasto wezwało wykonawcę do przekazania dokumentacji projektowej. „Budimex” z tego obowiązku jeszcze się nie wywiązał. Szwed stwierdził natomiast, że krajowa „Dwunastka” zostanie przebudowana, ale ostatecznego terminu rozpoczęcia robót nie podał.

Nam udało się nieoficjalnie ustalić, że jeśli prace ruszą, stanie się to w drugiej połowie maja br. Istnieje też obawa, że umowa między „Budimexem”, a miastem zostanie zerwana i urzędnicy będą musieli ogłosić kolejny przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy.

Mieszkańcy Rejowieckiej pytali również o ustawienie ekranów dźwiękochłonnych. Tadeusz Szwed wyjaśnił, że ich montaż jest nieunikniony. – Łączna długość odcinków, na której będą ekrany, wynosi 2,9 km – powiedział Szwed. Cała krajowa „Dwunastka” w granicach miasta ma ponad 8 km. (s)