Dwunastka o wiele tańsza

Przebudowa krajowej drogi nr 12 w granicach miasta będzie zdecydowanie tańsza, niż przypuszczano. Może nawet o prawie połowę. To oznacza, że samorząd do inwestycji dołoży mniej niż zakładane 30 mln zł.

 

Kilka tygodni temu miasto dostało unijne wsparcie w wysokości aż 170 mln zł do przebudowy całej krajowej „dwunastki” przebiegającej przez Chełm. Według szacunkowych danych, które znalazły się we wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia, samorząd do realizacji zadania miałby dołożyć 30 mln zł. Dziś wiadomo już, że cała inwestycja będzie zdecydowanie tańsze. Może nawet o prawie połowę.
W ubiegły wtorek 22 listopada Zarząd Dróg Miejskich w Chełmie otworzył oferty złożone do przetargu na wyłonienie wykonawcy całego zadania. Na zamówienie odpowiedziały trzy firmy, mające olbrzymie doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji i odpowiedni potencjał. Najlepszą cenę zaproponował „Strabag” z Pruszkowa, który wszystkie prace, w tym też wykonanie dokumentacji projektowej, oszacował na 98 176 994 zł. Kolejna oferta, złożona przez warszawski „Budimex”, opiewała na 118 494 169 zł. Trzecią firmą, która przystąpiła do przetargu, było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Inwestycję wyceniło na 131 299 094 zł.

Zarząd Dróg Miejskich sprawdza zgodność złożonych ofert ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Na rozstrzygnięcie przetargu trzeba poczekać kilka tygodni. Niezależnie od tego, która firma będzie realizować zadanie, wiadomo już, że do inwestycji miasto dołoży kilka milionów mniej, niż zakładano, mimo że poniesie koszty, związane choćby z wykupem gruntów pod pas drogowy. (ptr)