Dyrekcja na ekranie

4 października w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się oficjalna premiera filmu „Dyrekcja”. Dziesięć biletów na to wydarzenie czekać będzie we wtorek w naszej redakcji. Zapraszamy naszych czytelników we wtorek (2 października) o godz. 12. Kto pierwszy, ten lepszy!

Na 4 października zaplanowano dwie projekcje filmu: pierwszy o godz. 18, kolejny o 19.30. A w przypadku dużego zainteresowania, możliwy jest także trzeci seans o godz. 20.30. Aby obejrzeć produkcję należy odebrać bezpłatną wejściówkę. Można to robić od 1 października w Chełmskim Domu Kultury oraz w Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.

To będzie wspólna produkcja chełmskiego magistratu i OTO Agencji Producenckiej z Lublina. Reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, z którą miasto współpracowało już kilka lat temu, m.in. przy realizacji dokumentu o niemieckim obozie jenieckim „Stalag 319”. Tym razem produkcja ma przedstawić chełmską „Dyrekcję”.

– Pokaże niezwykle bogatą historię jej powstania. Zostanie ona opisana zarówno przez pryzmat zachowanych dokumentów, zdjęć, jak i wspomnień rodzin osób zaangażowanych w budowę dzielnicy. To także historia odradzającego się po rozbiorach państwa polskiego, przez co znakomicie wpisze się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – zapowiadała jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć prezydent Agata Fisz.

Warto dodać, że w produkcję zaangażowało się w sumie ponad 100 osób, z czego 81 to statyści – mieszkańcy miasta, którzy na potrzeby filmu przenieśli się w czasie do okresu międzywojnia. (mg)