Dyrektor straci posadę?

Czarne chmury zebrały się nad dyrektorem Zespołu Szkół w Sawinie, Grzegorzem Świcą. Wójt gminy Dariusz Ćwir ruszył z procedurą odwołania go ze stanowiska. Świcy czkawką może odbić się awans zawodowy Joanny Rzepeckiej sprzed kilku lat. W obronie dyrektora stanęli radny powiatowy Andrzej Łolik i radny gminny Tadeusz Starzyniec, ale Ćwir nie zamierza zmieniać zdania.

Dni Grzegorza Świcy na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół w Sawinie wydają się być policzone. O tym, że może stracić stołek, w gminie mówiło się już kilka miesięcy temu. Ponieważ wójt Dariusz Ćwir przez długi czas nie podejmował żadnych działań, wszystko wskazywało na to, że Świca zachowa stanowisko, tym bardziej, iż do końca pięcioletniej kadencji pozostał mu jeszcze rok.
Wójt, jak mówi, nie chciał jednak wykonywać żadnych ruchów w trakcie roku szkolnego, by nie burzyć planu pracy szkoły. Z decyzją postanowić poczekać do wakacji.
W ubiegłym tygodniu Dariusz Ćwir ruszył z procedurą odwołania Świcy ze stanowiska. – Zarzutów jest kilka, ale główny i przesądzający o mojej decyzji, dotyczy awansu zawodowego nauczycielki języka niemieckiego, Joanny Rzepeckiej – wyjaśnia wójt. – Dyrektor Świca jako organizator i członek komisji egzaminacyjnej potwierdził w protokole, że Joanna Rzepecka posiada kwalifikacje uprawniające ją do awansu zawodowego, co było niezgodne z prawdą, bo nie uzupełniła swoich kwalifikacji w terminie określonym przez ministra i na dobrą sprawę nie powinna nawet pracować w szkole.
W lutym 2016 roku Rzepecka, która jest też przewodniczącą rady gminy, z dnia na dzień straciła pracę. Dyrektor Świca zwolnił ją niechętnie. Nie miał jednak wyjścia, ale zanim to zrobił, najpierw udzielił jej urlopu dla poratowania zdrowia. – Niesłusznie, bo już wtedy doskonale wiedział, że nie powinna pracować w szkole ze względu na brak wymaganych kwalifikacji. Dopiero kilka dni później wręczył jej wypowiedzenie. Swoim działaniem dyrektor udowodnił, że nie zamierza współpracować z organem prowadzącym szkołę – twierdzi wójt Ćwir.
Teraz Grzegorz Świca musi odnieść się na piśmie do wszystkich zarzutów stawianych mu przez wójta. Informację o zamiarze odwołania go ze stanowiska Dariusz Ćwir przekazał również do Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Opinia kuratora w tej sprawie nie jest wiążąca – mówi wójt.
Choć procedura odwołania Świcy dopiero ruszyła, w jego obronie już zdążyli stanąć radny powiatowy Andrzej Łolik i radny gminny Tadeusz Starzyniec. – Decyzję podjąłem i jest ona ostateczna. Nie zamierzam zmieniać zdania, nie widzę możliwości dalszej współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół w Sawinie – podkreśla Dariusz Ćwir.
Jeśli Świca straci stanowisko, wicedyrektorem ZS przestanie też być Maria Borkowska, z którą wójt Ćwir również nie może znaleźć wspólnego języka. Dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, w rozmowie z „Nowym Tygodniem” przyznał, iż nie spodziewał się takiej decyzji ze strony wójta. – Wyniki nauczania przemawiają na moją korzyść – twierdzi G. Świca. – Dostałem pismo, do którego na pewno odniosę się. Nie zgadzam się z żadnym z zarzutów. (ps)