Dyrektora szukają nieśpiesznie

Mirosław Król, przed dwie poprzednie kadencje był starostą świdnickim, a wcześniej sekretarzem miasta Świdnik. Nie ma doświadczenia pedagogicznego ani nie kierował wcześniej żadną placówką oświatową, ale zdaniem komisji konkursowej był najlepszym kandydatem na stanowisko największej świdnickiej szkoły – ZSO nr 1.

Wraz z nowym rokiem szkolnym Zespół Szkół Ogólnokształcących w Świdniku będzie mieć nowego dyrektora. Stanowisko to obejmie Mirosław Król, dotychczasowy szef Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. W związki Urząd Miasta Świdnik zamierza ogłosić konkurs na szefa miejskiej książnicy, ale kiedy zostanie ogłoszony, jeszcze nie wiadomo.
W połowie marca świdnicki ratusz ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora jednej z największych placówek oświatowych w mieście – ZSO nr 1, w skład którego wchodzą SP nr 4, II LO i wygaszane Gimnazjum nr 2. Postępowanie było konieczne, ponieważ Ryszard Borowiec, wieloletni dyrektor placówki, podjął decyzję o przejściu na emeryturę.

Do konkursu stanęło dwóch kandydatów – jeden z nauczycieli tej placówki oraz Mirosław Król, były starosta powiatu świdnickiego (2002-2014), a obecnie szef Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku i radny Rady Powiatu Świdnickiego. W związku z tą zmianą miasto zamierza ogłosić konkurs na dyrektorski wakat w bibliotece. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo.

– Konkurs na pewno będzie, ale nie musimy go ogłaszać natychmiast – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik. – Są tryby, w ramach których możemy zapewnić kierowanie biblioteką w ramach pełnienia obowiązków przez kogoś z doświadczonych pracowników do czasu ogłoszenia konkursu i najpewniej skorzystamy z takiej możliwości. (w)