Dyskutowali o dyplomacji

13 listopada na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyła się dyskusja panelowa lubelskich organizacji studenckich dotycząca roli Rzeczpospolitej Polskiej w Europie. Wydarzenie było zorganizowane w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji przez Forum Młodych Dyplomatów.


Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji skupiał się wokół 100-lecia niepodległości kraju, ale też i 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom. Pomysłodawcą akcji było Forum Młodych Dyplomatów, które jest organizacją pozarządową i zrzesza osoby zainteresowane polityką zagraniczną. Dzięki swojej działalności organizacja dba o popularyzację wiedzy, a także historii współczesnej, jednocześnie utożsamiając się z wartościami i ideami, które przyświecają dyplomacji. Misją członków jest „Kreowanie i kształcenie przyszłych Liderów, którzy poprzez swoje działania zapewnią silną i stabilną pozycję Polski na arenie międzynarodowej”.

W ciągu kilku dni stowarzyszenie odwiedziło kilka miast, w których rozmawiano m.in. o genezie kryzysu w Wenezueli i efektywności służby dyplomatycznej, odpowiadano na pytanie, dlaczego warto zagłosować w wyborach europarlamentarnych, mówiono o historii polskiej dyplomacji, prawach kobiet w politycznej grze na Wschodzie, sztuce prowadzenia sporów, analizowano, jak zmienił się świat przez ostatnie 100 lat. W ramach lubelskiej dyskusji omówiono kilka zagadnień, m.in., do jakiego subregionu Europy należy Polska, czy Rzeczpospolita była dla Europy „Winkelriedem narodów”, w jakich organizacjach międzynarodowych członkostwo jest szczególnie ważne dla naszego kraju, jakie państwa są najważniejszymi partnerami Polski i w jakich sektorach możemy stać się europejskim liderem. Panelistami byli przedstawiciele Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Koła Prawa Międzynarodowego UMCS i Stowarzyszenia KoLiber. Dyskusja była burzliwa, ale i merytoryczna.

Dodatkowo organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w wizycie w konsulacie honorowym RFN w Lublinie, która odbędzie się we wtorek 20 listopada. W ramach odwiedzin zaplanowano również wystąpienie prof. dr hab. Andrzeja Kidyby – specjalisty prawa handlowego odznaczonego Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, pt. „Konsul honorowy – aspekty praktyczne”.

Joanna Niećko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here