Dzieci lubią zdrowe jedzenie

V Gala Festiwalu Zdrowie Przedszkolaka

Kolorowe kanapki, smaczne przekąski i zdrowe soki – tego wszystkiego można było skosztować podczas V Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka, zorganizowanego przez Przedszkole nr 35 w Lublinie i Studenckie Koło Naukowe Dietetyków Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii. Wzięły w nim udział wszystkie przedszkola należące do Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin.


– Festiwal organizujemy cyklicznie, chcąc promować zdrowy styl życia wśród przedszkolaków, ponieważ nasi studenci będą w przyszłości zajmowali się również dietetyką dziecięcą – mówi dr Małgorzata Kostecka, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków WNoŻiB UP . – Na kształtowanie nawyków żywieniowych mamy tak naprawdę czas do 7. roku życia dzieci . Ważne by posiłki były różnorodne, zawierały owoce i warzywa. Nie należy też pomijać poszczególnych posiłków, powinno być ich 4 – 5 w ciągu dnia. Porcję powinny być dostosowane do wieku dziecka – ani zbyt małe, ani zbyt duże. Dla przedszkolaków w tym okresie najważniejsze są mleko i jego przetwory, najlepiej tłuszczu mleko pełnotłuste 3, 2% a nawet 3, 8%. Polecam zwłaszcza przetwory mało słodzone, bo i tak zjadamy zbyt dużo cukru. Żółty ser dzieci powinny ograniczać. Choć wiem, że jest bardzo lubiany to jeden, dwa plasterki dziennie w zupełności wystarczą. Na zdrowe śniadanko warto przygotować owsiankę, która zastąpi słodzone płatki – tłumaczy dr Kostecka.

Smacznie i zdrowo

Do wyboru zdrowego jedzenia zachęcały lubelskie przedszkola, które przygotowały kolorowe kąciki zdrowia. Każdy z nich promował inne kolorowe jedzenie. Na stoiskach były więc czerwone jabłka, fioletowe śliwki i żółte banany. – Dziś zachęcamy do jedzenia potraw różowych i brązowych. Częstujemy dzieci gryczanym miodem i konfiturą malinową, podawaną na wafelkach orkiszowych lub kukurydzianych, bez soli i bez cukru – mówi Małgorzata Samkowska, dyrektor Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie. – Staramy się na co dzień odżywiać dzieci zdrowo, ale przede wszystkim smacznie. Wskazujemy dobry kierunek, staramy pokazać dzieciom, że deser z jogurtu naturalnego może być smaczny. W fajnej oprawie przekonujemy je do jedzenia kasz i warzyw. Na zajęciach w przedszkolu dzieciaki same robią zdrowe posiłki – dodaje.
Przedszkolaki lubią zdrowo jeść, ale szczególnie kochają owoce. – Ja najbardziej lubię truskawki i maliny a zimą to jem banany – mówi 6-letni Jaś z Przedszkola nr 33.
– Warto zdrowo jeść, bo wtedy się nie choruje. – dodaje z przekonaniem Tymek z Przedszkola nr 33. Wydarzeniu towarzyszył panel o zdrowym żywieniu dla dyrektorów i wychowanków przedszkoli oraz zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków. Nagrodzono również te placówki, które wzięły udział w konkursach promujących zdrowy styl życia.
Emilia Kalwińska

I miejsce w konkursie na aranżację przedszkolnych stolików otrzymało Przedszkole nr 56 za „Śniadanie w kropeczki”.
I miejsce w konkursie na promocję zdrowego stylu życia przez muzykę i gimnastykę zajęło Przedszkole nr 69 w Lublinie „Piosenką o niezdrowym żywieniu”.
I miejsce w konkursie na wierszyki o zdrowiu zajęło Przedszkole nr 79 w Lublinie za wierszyk „Włoszczyzna”.
I miejsce w konkursie plastycznym dotyczącym zdrowia zajęło Przedszkole nr 83 w Lublinie.
Najpiękniejsze podkładki do posiłków wykonali rodzice z Przedszkola nr 35 w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here