Dzieci się pobawią, rodzice poćwiczą

U zbiegu ulic Witosa, Pionierskiej i Maczka powstanie plac zabaw połączony z siłownią pod chmurką. W tej chwili w urzędzie jest już projekt nowego obiektu. Budowa ruszy lada moment. Jest to kolejne przedsięwzięcie wybrane przez mieszkańców w I edycji Budżetu Obywatelskiego.
Budowę nowoczesnego placu zabaw na os. Wschód zgłosił do I edycji Budżetu Obywatelskiego świdniczanin Maciej Kantor. Pomysł przypadł do gustu mieszkańcom, bo w sumie oddali na projekt 347 głosów. Pomysł został sklasyfikowany po głosowaniu na ósmym miejscu i już było wiadomo, że zostanie sfinansowany.
Wszystkie wybrane projekty znalazły się w projekcie budżetu na ten rok. Przedstawiciele ratusza realizują je od wiosny. Przetarg na nowoczesny plac zabaw został ogłoszony już w kwietniu. Okazało się wówczas, że budowa będzie kosztować blisko 138 tys. zł. Od podpisania umowy wykonawca miał 100 dni na wykonanie wszystkich prac. Ich pierwszym etapem było przygotowanie dokumentacji. Projekt już wpłynął do urzędu i został pozytywnie zaopiniowany.

– Teraz, po akceptacji, kolejnym etapem będzie zgłoszenie przez wykonawcę robót do starostwa powiatowego – mówi zastępca burmistrza Michał Piotrowicz – Kompleks ma powstać pomiędzy ul. Gen. Maczka, Pionierską oraz Witosa. Oprócz obiektów dla dzieci pojawi się także siłownia pod chmurką.
Nowy obiekt będzie zajmował ok. 200 mkw. Plac ma być wyłożony nawierzchnią syntetyczną, która będzie amortyzowała upadki z wysokości. Najmłodsi oczywiście mogą liczyć na dużo elementów do zabawy. Przedstawiciele ratusza zaplanowali montaż zestawu składającego się z dwóch wież, pomostów i podestów. Będzie go uzupełniać również zjeżdżalnia i rura strażacka. Na placu znajdzie się również kilka huśtawek, dom z werandą, karuzela dla czterech osób i urządzenia do bujania.
Obiekt ma być również ogrodzony i wyposażony w ławeczki.
Podczas gdy najmłodsi będą testować urządzenia do zabawy, starsi będą mogli popracować nad swoją tężyzną fizyczną, bo na terenie obiektu została również zaplanowana siłownia pod chmurką. Do wykorzystania będzie masażer, drabinka z podciągiem nóg, orbitrek i jeździec. Na terenie całego obiektu mają również powstać nowe chodniki. Plac zabaw między ul. Maczka, Witosa i Pionierską jest drugim obiektem tego typu, który jeszcze w tym roku powstanie na os. Wschód. W I edycji budżetu Obywatelskiego został zgłoszony również wniosek pt. „Z Piątką bez barier” – utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej dla dzieci na terenie ogrodu Przedszkola Integracyjnego nr 5 w Świdniku. Pomysł uzyskał najwięcej głosów. Inwestycja jest już po przetargu. Zakłada budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 8 na 16 metrów, bieżni, nowoczesnego placu zabaw przystosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych i toru sensorycznego. Na budowę całości wykonawca ma nieco ponad trzy miesiące. (kal)