Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Żyj aktywnie – pod takim hasłem organizowany jest tegoroczny Dzień Osób z Niepełnosprawnością przez ZUS. To dlatego, że jak wynika z danych w całym kraju żyje nawet 7 milionów niepełnosprawnych osób, a aktywna zawodowo jest mniej niż co trzecia z nich.

W Chełmie akcja odbędzie się w piątek (17 maja), w godz. 7-13:30, w siedzibie ZUS przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Chętni będą mogli zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz sprawdzić, czy są w grupie osób zagrożonych osteoporozą. Będzie też okazja, by poradzić się ekspertów PFRON, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W sali obsługi klientów tego dnia stanie także wystawa rękodzieła przygotowana przez podopiecznych chełmskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz”.

Z kolei we Włodawie obchody odbędą się (również 17 maja) w siedzibie Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” przy al. J. Piłsudskiego 64A. Spotkanie ze specjalistami rozpocznie się o godz. 10, a z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZUS oraz urzędu pracy (o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością).

Natomiast do Krasnegostawu organizatorzy zapraszają we wtorek (21 maja, od godz. 10), do Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty” przy ul. Piłsudskiego 66a. Na początek o zdrowym stylu życia opowie psycholog z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które jest współorganizatorem akcji. W programie znalazły się też prelekcje specjalistów ZUS (w tym lekarza orzecznika), kierownika działu rehabilitacji szpitala w Krasnymstawie i przedstawiciela PFRON, a także spotkanie z Piotrem Gruszeckim, współwłaścicielem spółki Greengas, który opowie o prowadzeniu własnej firmy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością.

– W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje Marlena Maląg, prezes PFRON.

Jak dodaje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim, w Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 milionów osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc. (opr. pc)