Dziura w całym i inne atrakcje

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” będzie miał we wrześniu swoją lubelską edycję. Wydarzeniem otwierającym będzie wernisaż wystawy ilustracji Bohdana Butenki, który rozpocznie się 13 września br. o godz. 18 w Galerii wystaw czasowych (poziom +1) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.


Festiwal jest akcją koordynowaną przez Fundację Czas Dzieci. Jego zadaniem jest angażowanie całych rodzin: dzieci i rodziców, a także dziadków, w atrakcyjne działania z obszarów literatury i sztuki. Jak bowiem wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor festiwalu: „Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać”.

Wystawę ilustracji Bohdana Butenki, której wernisaż odbędzie się w tym tygodniu, w piątek, zatytułowano „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”. Ważne cechy twórczości B. Butenki to m.in. „ciągły dialog z odbiorcą”, oraz „przenikanie się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu”.

Międzypokoleniowy Festiwal potrwa do 18 września. W tym czasie w sobotę 14 września dzieci i ich rodzice będą mogli wysłuchać tekstów literackich, które, odczyta Tomasz Karolak, aktor znany m.in. z serialu „Rodzinka.pl.

Przez kolejne festiwalowe dni lubelskie rodziny będą miały okazję spotkać się ze znakomitymi autorami i ilustratorami. Oprócz Bohdana Butenki, w lubelskim Centrum Spotkań pojawią się tacy festiwalowi goście, jak: Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska, Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak-Chojnacka oraz Jarosław Kaczmarek.

Inne festiwalowe atrakcje to także: ,,Drzewo opowieści’’, warsztat ,,Gigantycznej kaligrafii’’, warsztat o marzeniach na podstawie ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Oryginalną propozycją jest „Ostry Dyżur Literacki”, w trakcie którego specjaliści z zakresu literatury, przebrani w kitle lekarskie, będą rekomendować wartościowe książki. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin.

Monika Skarżyńska