E-recepta – co to jest ?

To cyfrowa postać tradycyjnej papierowej recepty, która od 8 stycznia 2020 r. będzie obowiązkowa. Otrzymujemy ją w postaci wydruku informacyjnego lub SMS i e-maila, jeśli aktywowaliśmy swoje Internetowe Konto Pacjenta na pacjent.gov.pl i dodaliśmy tam nasze dane kontaktowe.

E-recepta to jeden lek. Jeśli lekarz wypisuje nam kilka różnych leków, każdy lek można wykupić w innej aptece lub w innym czasie, nie tracąc przy tym refundacji!

Dlaczego warto korzystać z e-recepty?

  1. Zawsze jest czytelna

Przy e-recepcie nie ma problemów z nieczytelnym pismem lekarza. Nikt nas też nie odeśle z apteki, z powodu braku odpowiedniej pieczątki czy wpisu na recepcie.

  1. Nie zgubisz jej ani nie zniszczysz

Nawet jeśli zgubimy wydruk informacyjny, który dostaniemy od lekarza, to e-recepta nadal zostanie w systemie e-zdrowie (P1), dostępna po zalogowaniu na naszym Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.

  1. Dłużej ważna niż recepta papierowa

E-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recept na: antybiotyk (ważna 7 dni), lek odurzający i psychotropowy (ważna 30 dni), na preparat immunologiczny (ważna 120 dni).

  1. Bez wizyty w gabinecie

Przy chorobach przewlekłych, po konsultacji z lekarzem, e-receptę można dostać bez wizyty w gabinecie.

  1. E -receptę można dzielić

Mamy możliwość wykupienia każdego leku z e-recepty w innej aptece i w innym terminie, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty. Zachowujemy przy tym refundację. Dzięki temu nie musimy szukać apteki, w której będziemy mogli wykupić wszystkie leki.

  1. Nie trzeba realizować jej osobiście

Leki z e-recepty może nam wykupić ktoś z rodziny, kogo o to poprosimy, ale musimy mu podać nasz nr PESEL i 4-cyfrowy kod recepty. Oczywiście, podobnie możemy poprosić o wykupienie leków widniejących na wydruku informacyjnym lub na e-recepcie, która przyszła do nas e-mailem.

  1. Można sprawdzić dawkowanie

E-recepta zawiera informację o dawkowaniu leku. Jeśli zapomnieliśmy zalecenia lekarza, albo zgubiliśmy kartkę z wytycznymi, zawsze możemy zajrzeć do e-recepty.

  1. Pełna gotowość aptek

Wszystkie apteki w całej Polsce realizują e-recepty od początku 2019 r. Farmaceuci chwalą to rozwiązanie za przejrzystość – nie mają problemów z odszyfrowaniem pisma lekarza ani zapisanej dawki, wszystko jest czytelne.

– Córka założyła mi Internetowe Konto Pacjenta. Podczas ostatniej wizyty u kardiologa dostałam właśnie taki czterocyfrowy kod, czyli e-receptę. Odebrałam go na telefonie komórkowym jako SMS. W aptece podałam ten kod razem z numerem PESEL, ale nie wszystkie zapisane leki były dostępne, więc wysłałam córce ten numer i ona wykupiła mi resztę leków w innej aptece. Te e-recepty są wygodniejsze od tych starych, papierowych.

Zofia Kozak (l. 74) z Chełma, E-recepta ułatwiła mi życie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here