E-recepta na jesienną infekcję

Wraz z nadejściem jesieni coraz więcej osób zaczyna chorować, a w przychodniach wzrasta liczba pacjentów. W tym okresie dużym ułatwieniem dla wszystkich będzie e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta.

e-recepta działa już od połowy 2018 r., a od stycznia 2020 r. – zastąpi całkowicie papierowe recepty.

E-recepta to wygoda

Jedna z większych przychodni w Chełmie, przy ulicy gen. Orlicz-Dreszera 10 ma zawsze dużo pacjentów, ale jesienią ich liczba jeszcze się zwiększa. Przewlekle chorzy, jak pani Zofia, woleliby ominąć kolejki u lekarzy w czasie, kiedy w poczekalni wszyscy kichają i kaszlą.

A pacjenci np. z grypą czy anginą chcieliby przyspieszyć swoją wizytę. Teraz jest to możliwe dzięki e-recepcie. Pan Zofia, by kontynuować terapię, nie musi już tak często odwiedzać swojego diabetologa. Otrzymuje od niego e-receptę drogą elektroniczną, którą na dodatek może zrealizować w różnych aptekach i dowolnym czasie.

Pani Zofia, tak jak i inni pacjenci, e-receptę ma dostępną zawsze na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Nie musi już się martwić jej zgubieniem lub zniszczeniem. W internetowej aplikacji widzi nie tylko e-receptę, ale także nazwę leku, sposób jego dawkowania i wysokość refundacji.

Bezpieczne rozwiązanie

E-recepta eliminuje ryzyko błędów, jakie pojawiały się w receptach papierowych, zwłaszcza w związku z nieczytelnym pismem czy koniecznością wpisywania wysokości refundacji leku.

Dodatkowo umożliwia farmaceucie, po wcześniejszym upoważnieniu przez pacjenta, wgląd w listę przyjmowanych przez niego leków i np. zwrócenie mu uwagi, że niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane interakcje.

Jak dostać e-receptę

Pierwszy krok: załóż profil zaufany

Profil Zaufany to rodzaj elektronicznego podpisu niezbędny do załatwiania wszelkich spraw urzędowych przez internet, np. złożenie e-PIT czy wniosku o 500 +. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go bezpłatnie.

Przez internet

Zaloguj się na swoje konto bankowe

Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego (opcja dostępna w wybranych bankach)

Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

W urzędzie

Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl

Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ
(np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Drugi krok: zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta aktywuje się bezpośrednio po wejściu na stronę pacjent.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub e-mailem należy ustawić powiadomienia w zakładce „moje konto”.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia korzystanie z e-recept, ale nie tylko. To zebrane w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje medyczne każdego pacjenta: e-skierowania, historia wizyt refundowanych przez NFZ, zaplanowane wizyty lekarskie w ramach NFZ, itp. Każdy pacjent może nadać dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta bliskim, a rodzice mają poprzez swoje konto wgląd w dane niepełnoletnich dzieci.

Trzeci krok:

U lekarza poproś o e-receptę, która automatycznie pojawi się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz powiadomienie na telefon oraz e-mail z 4-cyfrowym kodem, który pokazujemy w dowolnej aptece wraz z podaniem swojego numeru PESEL. Jeżeli pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta zamiast powiadomień elektronicznych otrzyma od lekarza wydruk informacyjny e-recepty.

Czwarty krok:

W aptece farmaceuta, na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL lub wydruku informacyjnego wydaje zaordynowane leki – wszystkie lub tylko niektóre.

Pomóż bliskim aktywować konto

Jakub Waryński (l. 23) studiuje w Warszawie. Często odwiedza dziadków w Chełmie, którzy mieszkają na trzecim piętrze bez windy i coraz trudniej im wychodzić z domu. Dlatego aktywował każdemu z nich Internetowe Konta Pacjenta. Dzięki temu może zdalnie kontrolować, jakie leki zażywają i czy je wykupują. Starsze osoby nie zawsze sobie radzą z cyfryzacją i dobrze, jeśli bliscy mogą im w tym pomóc. Dziadkowie Jakuba mogą teraz nie tylko otrzymywać e-recepty na telefon lub e-mail, ale także wnuczek może je dostać elektronicznie, wykupić im leki i wysłać prosto do domu.

E-recepta ułatwiła mi życie

Od kilku lat biorę leki na arytmię. Lekarz zapisywał mi je na jednej papierowej recepcie, ale nie wszystkie były dostępne w mojej aptece. Traciłam czas na poszukiwanie apteki, w której będą wszystkie. Teraz dostaję e-receptę – czterocyfrowy kod, który przychodzi SMS-em. Wystarczy podać go w aptece wraz z numerem PESEL. Nie muszę kupować wszystkich leków od razu – mogę to zrobić w różnych terminach albo w kilku aptekach, nie tracąc przy tym refundacji.

Zofia Paradowska (l. 57) z Chełma

Środki z UE będą dobrze wydane tylko wtedy, kiedy Polacy będą mogli przekonać się o efektach finansowanych z nich inwestycji. Jednym z przykładów zmian, które dzieją się najbliżej obywatela, jest wdrażanie rozwiązań e-zdrowia. Od stycznia kolejni lekarze zaczynają wystawiać e-recepty, które można już zrealizować w każdej aptece. Dzięki nowej technologii zamiast na papierze, można je otrzymać na swój telefon komórkowy. Ponadto, tysiące pacjentów uzyskało dostęp do danych na temat zdrowia swojego i członków swoich rodzin wykorzystując IKP. Lepszy obieg informacji pomiędzy pacjentem, lekarzem a farmaceutą, to lepsza jakość leczenia i możliwość sko-rzystania z porady lekarskiej, także bez konieczności wizyty w gabinecie.

Artur Soboń
wiceminister inwestycji i rozwoju