E-zwolnienia dopiero od grudnia

E-zwolnienia zastąpią druki L4 od grudnia, a nie, jak planowano, od lipca br.
– Minister Elżbieta Rafalska proponuje, by zwolnienia w tej formie obowiązywały wszystkich od początku grudnia. Chcemy, by wszyscy mogli się przygotować – mówiła na konferencji Agata Grula, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Choć elektroniczny druk L4 wystawia coraz więcej lekarzy, wciąż robi to zdecydowana mniejszość. – Szkolenia z wystawiania e-zwolnień organizowane w naszym oddziale przeszło już 3,5 tysiąca lekarzy – mówi Piotr Waszak, dyrektor lubelskiego oddziału ZUS. – Organizujemy je również w placówkach medycznych. Zainteresowanie elektronizacją zwolnień rośnie dynamicznie. Rok temu wystawiało je w naszym województwie 6 procent lekarzy, w lutym tego roku 11 procent, a w kwietniu jest to już 22,5 pr. – podkreślił.
– Pacjent nie musi mieć dokumentów, znać NIP-u firmy. Nie mamy się czego bać – przekonuje dr Joanna Gawlik, z SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Dodajmy, że „Jaczewski” może dziś pochwalić się najwyższym odsetkiem lekarzy wystawiających e-zwolnienia w naszym województwie. – Podpisy elektroniczne ma 291 lekarzy, połowa uprawnionych. Za nami cykl spotkań w tej sprawie. Kolejne planujemy w czerwcu – dodaje Radosław Starownik, dyrektor SPSK nr 4.

Do wypisywania e-zwolnień potrzebna będzie dodatkowe wsparcie dla lekarzy. Mówi się o dotacjach rządu dla tzw. asystentów medycznych, którzy będą odpowiadali za wprowadzanie danych pacjentów do systemu. CH