Edukacja na dwóch kółkach

Edukacja na dwóch kółkach

Jak i kiedy rowerzysta powinien sygnalizować, że skręca? Czy przez przejście dla pieszych można przejechać? Co zrobić, jak zapali się czerwone światło? Co oznaczają znaki drogowe? Między innymi odpowiedzi na takie pytania mogli uzyskać młodzi rowerzyści, którzy w miniony poniedziałek szkolili się pod okiem policjantów. W tym tygodniu w asyście opiekunów wyjadą rowerami na ulice Świdnika.
Edukacja rowerowa w Świdniku jest prowadzona już po raz drugi. W minionym roku pilotażowy program przeprowadzili instruktorzy ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów. W tym roku organizacją zajęć zajęli się pracownicy z Miejskiego Centrum Profilaktyki, policjanci i strażnicy miejscy. Program objął ponad 300 uczniów świdnickich szkół podstawowych. Edukacja została podzielona na kilka bloków.
– Podstawę programową uczniowie zrealizowali w ramach wychowania komunikacyjnego. Oprócz teorii wzięli również udział w zajęciach z mechaniki rowerowej – mówi Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim ratuszu.
Uczestnicy pod okiem instruktorów wymieniali koła i uczyli się, jak poradzić sobie z drobnymi awariami jednośladu. Kolejnym blokiem tematycznym była pierwsza pomoc, ze szczególnym naciskiem na urazy, które mogą powstać podczas jazdy rowerem.
– Dodatkowo uczniowie mieli również spotkania z pedagogiem z Miejskiego Centrum Profilaktyki i policją o potrzebie ruchu i zdrowym trybie życia – mówi Łukasz Reszka.
Kolejnym etapem są zajęcia praktyczne w miasteczkach ruchu rowerowego. W minionym tygodniu brały w nich udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Organizacją placu do nauki jazdy zajęli się policjanci. Uczestnicy zabawy podczas zajęć mogli się dowiedzieć m.in., w jaki sposób i kiedy należy sygnalizować skręcanie, jak zachować się przed przejściami dla pieszych czy przed sygnalizacją świetlną, a także, co oznaczają znaki drogowe.
Uczestnicy zajęć w miasteczkach rowerowych otrzymali również kamizelki odblaskowe z obrazkowym logo Świdnika i kaski.
– Właśnie spełniliście pierwszą zasadę na drodze, czyli „być widocznym” – mówił do uczniów Grzegorz Hołub, p.o. komendanta świdnickiej policji. – Ćwiczenia w miasteczku rowerowym na pewno przyniosą wam korzyści, bo nabędziecie dodatkową wiedzę, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach, ale i my będziemy mieć z nich pożytek, bo zaoszczędzicie nam przez to pracy – podkreślał szef świdnickich policjantów.
Po zakończeniu tego etapu przed uczniami będzie kolejny. – Zajęcia w miasteczku ruchu rowerowego zrealizowaliśmy już w Szkole Podstawowej nr 4 i Szkole Podstawowej nr 7. Dzisiaj jest Szkoła Podstawowa nr 3. Zostaje nam jeszcze Szkoła Podstawowa nr 5 i wtedy będziemy już mieli zamknięty ten etap – mówi Łukasz Reszka. – Od przyszłego tygodnia ruszamy na miasto. Każda grupa pod okiem policji, straży miejskiej, nauczyciela będzie jeździć godzinę w ruchu ulicznym.
Trasy dla młodych rowerzystów opracowuje policja. Każdy przejazd ma zostać tak zorganizowany, żeby w jego trakcie uczeń miał do czynienia z realnym ruchem. Musi przejechać skrzyżowanie, ale również wjechać na ścieżkę rowerową czy prawidłowo zareagować przed przejściem dla pieszych. Przedstawiciele ratusza nie ukrywają, że liczą, iż po zakończeniu całego szkolenia uczniowie chętnie podejdą do egzaminów na kartę rowerową.
– Chcielibyśmy, żeby wszyscy przystąpili do tego egzaminu, choć to nie jest obowiązkowe. Natomiast o kartę rowerową będzie można się starać w połowie czerwca, bo wówczas są na nią przeprowadzane egzaminy i my chcemy, żeby nasze zajęcia do tego czasu się zakończyły – dodaje Łukasz Reszka. (kal)

Miasteczko rowerowe bardzo potrzebne

Trwające właśnie zajęcia rowerowe zaowocowały powrotem idei budowy w Świdniku miasteczka rowerowego. Taki obiekt był planowany przy Zespole Szkół nr 2, ale dotąd nie powstał. W miniony poniedziałek o potrzebie jego budowy mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Byłoby dużo łatwiej prowadzić zajęcia z edukacji rowerowej, gdyby taki obiekt w naszym mieście był – mówiła również Ewa Kossowska, kierownik Miejskiego Centrum Profilaktyki.
W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy miasteczko miałoby powstać przy Zespole Szkół nr 2, czy w innej lokalizacji na terenie miasta.