Ekskomunika z automatu

„Droga Mamo zabitego dziecka, jeśli chcesz, możemy się za Ciebie pomodlić” – to fragment portalu internetowego, odwiedzanego przez tysiące wiernych Archidiecezji Lubelskiej, w tym także tych z Chełma. Można się z niego dowiedzieć m.in. o tym, że ten, kto dokona aborcji, podlega ekskomunice.
Portal internetowy o duchowej adopcji dziecka poczętego działa pod patronatem honorowym ks. abp. Stanisława Budzika. Jego autorzy piszą, że chcą dotrzeć do parafii w całej Polsce, a także poza granicami kraju, aby zachęcić ludzi do podjęcia dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka poczętego. Z portalu rocznie korzysta kilkadziesiąt tysięcy wiernych Archidiecezji Lubelskiej. To również wierni z Chełma. Do odwiedzenia portalu zachęcają na swoich stronach internetowych niektóre chełmskie parafie. Jedna z chełmianek zwróciła uwagę na zamieszczone na portalu treści adresowane do kobiet, które dokonały aborcji, a także do tych, którzy chcą się pomodlić w ich intencji. Jeden z tekstów zatytułowany jest „Nie chciałam mojego dziecka” i brzmi tak: Nie byłam gotowa… Nie miałam wsparcia… Nie miałam innego wyjścia… Nikt nie powiedział mi „nie rób tego”… Ktoś mnie skrzywdził… Nie chciałam całe życie zajmować się chorym dzieckiem… Nie chciałam, by moje chore dziecko cierpiało…. Zdecydowały się na „usunięcie płodu”, zażycie tabletki „po”, czy po prostu zabicie swojego dziecka… Każda z nich ma swoją historię. Każda miała swój powód. Wiele z nich zmaga się teraz z bólem i wyrzutami. Nie oceniajmy. Pomódlmy się za te kobiety. Może jeszcze nie pojednały się z Bogiem ani ze sobą… Droga Mamo zabitego dziecka. Jeśli chcesz możemy się za Ciebie pomodlić…

Za co ekskomunika

Portal zawiera też napisany przez księdza artykuł pt. „Spowiedź po aborcji”. Czytamy w nim, że ten, kto powoduje przerwanie ciąży, podlega ekskomunice, powodującej m.in. zakaz przyjmowania i sprawowania sakramentów: „… Pozbawienie życia przez fakt powodujący przerwanie ciąży został zakwalifikowany do grupy przestępstw kanonicznych wymierzonych przeciwko życiu i wolności człowieka. W sposób szczególny prawodawca odnosi się do przestępstwa usunięcia ciąży, kiedy stwierdza, że kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa”.
– Ekskomunika za przestępstwo i grzech aborcji zaciągana jest mocą zaistniałego faktu przez osobę, która w niej bezpośrednio uczestniczy. Kapłan jej nie nakłada – mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. – Papież Franciszek przedłużył decyzję, która obowiązywała w Roku Miłosierdzia i udzielił wszystkim kapłanom, posiadającym upoważnienie do sprawowania sakramentu pojednania i pokuty, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. Papież otwierając Rok Miłosierdzia postanowił, że upoważnia wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.
Na portalu o duchowej adopcji dziecka poczętego wierni mogą składać tzw. przyrzeczenie adopcyjne. Chodzi o 9-miesięczną modlitwę w intencji zagrożonego zabiciem dziecka w łonie matki. Modlitwa tzw. duchowych rodziców ma je ocalić.
– Od lat zachęcamy wiernych do włączenia się w duchową adopcję dziecka poczętego – wyjaśnia ks. Podstawka. – W ten rodzaj modlitwy włącza się co roku kilkadziesiąt tysięcy wiernych z terenu Archidiecezji. Archidiecezja od lat prowadzi pomoc dla kobiet w ciąży zwłaszcza stojących przed pokusą aborcji poprzez Fundusz Obrony Życia. (mo)