Eksperymentowali online

Eksperymentować można wszędzie, także w domu. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Piaskach, którzy wzięli udział w niezwykłych lekcjach. Niezwykłych, bo poprowadzonych przez naukowców z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie byli zachwyceni.


Zajęcia odbyły się w ramach e-Laboratorium, projektu wspierającego naukę zdalną, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki tym zajęciom uczniowie ze starszych klas mogli nie tylko zobaczyć doświadczenia wykonywane przez naukowców z CNK, ale również porozmawiać z nimi i w oparciu o ich instrukcje samemu przeprowadzić proste doświadczenia.

Do udziału w tym projekcie piasecką podstawówkę zgłosiła wicedyrektor Aneta Porczyńska-Wierzbik.

– E-Laboratorium to zajęcia online z zakresu chemii, biologii, fizyki i robotyki. Scenariusze zajęć przygotowane są tak, aby odpowiadały założeniem podstawy programowej. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie i uczennice są aktywnie zaangażowani w proces uczenia się, samodzielnie eksperymentując z wykorzystaniem łatwo dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku – mówi wicedyrektor SP w Pisakach.

Podczas zajęć z CNK uczniowie dowiedzieli się m.in., skąd się biorą barwy i jak powstają kwaśne deszcze. Samodzielnie badali odczyn przygotowanych wcześniej roztworów używając do tego domowych wskaźników: soku z porzeczek oraz z czerwonej kapusty. Z kolei na zajęciach z robotyki uczniowie mieli możliwość poznania istoty trójwymiaru i samodzielnie budowali model sekstantu, dzięki któremu określa się położenie ciał we wszechświecie.

Dowiedzieli się również, jakie znaczenia dla organizmu ma witamina C, jakie są skutki jej niedoboru oraz czy można ją przedawkować. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here