Elektromobilni żyją zdrowiej

Przybędzie trolejbusów, powstaną stanowiska szybkiego ładowania akumulatorów, wydłuży się trakcja trolejbusowa. Lublin znalazł się w elitarnej grupie 41 polskich miast, które stawiają na rozwój elektromobilności.
W miniony poniedziałek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podpisał w Ministerstwie Energii list intencyjny w tej sprawie. Za kilka lat po wielu polskich miastach mają jeździć ekoautobusy zasilane energią elektryczną. Na potrzeby samorządów zostanie opracowany specjalny model pojazdu. Powstanie po konsultacjach z przedstawicielami miast, które zdecydowały się przystąpić do projektu rozwoju elektromobilności.
– Lublin już dziś postawił pierwszy krok na ścieżce rozwoju elektromobilności. Od lat inwestujemy w niskoemisyjny transport. Tworzy go dziś ponad 61 kilometrów trakcji trolejbusowej i 90 trolejbusów. W następnych latach chcemy kupić kolejne 40 trolejbusów i rozbudować trakcję co najmniej o 10 km – mówi Krzysztof Żuk.
Miasto ma łącznie kupić 66 pojazdów, do tego siedem stanowisk szybkiego ładowania.
Plan Rozwoju Elektromobilności,  opracowywany przez ministerstwa kierowane przez wicepremiera, Mateusza Morawieckiego (PiS), jest jedną z trzech części Pakietu na Rzecz Czystego Transportu, na który składają się również  Krajowe Ramy Polityki Infrastruktury Paliw Alternatywnych oraz Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.CH