Elektrośmieci do czerwonego

Na terenie miasta, w 7 lokalizacjach, stanęły czerwone kontenery. Można do nich wrzucać zużytą elektronikę, sprzęty AGD, baterie i inne elektrośmieci.


Kontenery stanęły przy ul. Kopernika, Kościuszki, Hryniewicza, Słowackiego, Niepodległości, Reja oraz Harcerskiej. Za zgodą miasta ustawiła je firma MB Recycling i współpracująca  z nią fundacja Odzyskaj Środowisko. Jak podaje ratusz projekt nie wiąże się z żadnymi kosztami dla miasta i mieszkańców, a jest uzupełnieniem systemu odbioru odpadów.

Pojemniki są przeznaczone na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego np. starych komputerów i ich części, zepsutych telefonów, niepotrzebnych już baterii czy akumulatorów. Co ważne, wrzucane odpady nie powinny być większe niż 50 cm. Większe gabarytowo elektrośmieci można ewentualnie pozostawić obok.

Każdy z pojemników posiada opomiarowanie wypełnienia oraz dodatkowe zabezpieczania chroniące środowisko przed wpływem niebezpiecznych substancji z elektroodpadów i baterii. Na pojemnikach umieszczono również grafikę z pszczołami. Jak wyjaśnia na swojej stronie MB Recycling, ich obecność jest deklaracją, że w Świdniku powstanie pasieka, wykonana częściowo z materiałów z recyklingu.

Świdniczanie nadal mogą również przywozić elektrośmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Przemysłowej, w każdą sobotę od godz. 8 do 16. (w)