Elitarne wakacje

Przez dwa tygodnie, pod okiem najlepszych wykładowców z Polski i zagranicy, Łukasz Zarębski z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie, Tomasz Płudowski, uczeń lubelskiego Gimnazjum nr 10 im. Ks. Jana Twardowskiego oraz Anna Lewkowicz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Puławach, pogłębiali swoją wiedzę z zakresu chemii na obozie naukowym ADAMED SmartUP
Aby znaleźć się w grupie 50 uczestników obozu, zorganizowanego przez firmę ADAMED, lubelscy uczniowie musieli pokonać kilka tysięcy chętnych z całego kraju podczas wieloetapowej rekrutacji. Jej częścią była gra naukowa w wirtualnej rzeczywistości. – Grę przygotowali naukowcy i popularyzatorzy nauki. Umiejętnie ułożone, trudne zadania sprawdzały nie tylko wiedzę kandydatów, ale także ich umiejętności logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Jedynie najlepszym udało się z powodzeniem przejść ten etap. Kolejne zadania, czyli test wiedzy, wysyłka aplikacji oraz spotkania z Radą Naukową Programu pozwoliły wyłonić uczestników obozu – mówi Anna Kosińska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.
Warto było się starać, bo na uczestników obozu czekali doświadczeni wykładowcy z renomowanych uczelni i instytutów badawczych. Zajęcia teoretyczne uzupełniane były dziesiątkami eksperymentów i doświadczeń laboratoryjnych. Duże wrażenie na młodych ludziach zrobiło zwłaszcza wyposażenie pracowni badawczych – dla większości był to pierwszy kontakt z tak profesjonalną aparaturą. Dzięki współpracy z Instytutem Automatyki i Robotyki oraz z Wydziałem Mechanicznym Energii i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, młodzież wzięła udział w ćwiczeniach w tunelu aerodynamicznym i na symulatorze lotów. Wykładowcy ADAMED SmartUP podkreślali zgodnie, że prowadzenie zajęć dla tak utalentowanej i zaangażowanej młodzieży to dla nauczyciela prawdziwa przyjemność.
Najlepsi dostaną stypendia:
Nasi uczniowie ciągle mają szansę na znalezienie się w gronie laureatów nagrody głównej, ufundowanej przez firmę ADAMED. Z grupy 50 uczniów wybranych zostanie bowiem dziesięcioro, dla których opracowany zostanie indywidualny cykl konsultacji edukacyjnych, prowadzony przez doświadczonych ekspertów i naukowców. O tym, jak wiele znaczą te konsultacje, przekonali się laureaci ubiegłorocznej edycji programu. Wsparcie mentorów umożliwiło im zdobycie pierwszych miejsc w krajowych i zagranicznych olimpiadach, rozpoczęcie studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie czy prowadzenie autorskich projektów badawczych. Już we wrześniu rusza rejestracja do 3. edycji programu. Szczegóły na stronie www.adamedsmartup.pl.
(EM.K.)