„Erazmusi” na Czubach

Grupa nauczycieli i uczniów z Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Włoch gościła w minionym tygodniu w Zespole Szkół nr 10 w Lublinie w ramach Międzynarodowego Projektu Erasmus +. Zagraniczni goście nie tylko zwiedzali nasze miasto, ale również integrowali się z uczniami podczas wspólnych zabaw i wycieczek.
Kulminacją wizyty w Lublinie było uroczyste otwarcie projektu Erazmus + w ZS nr 10 przy ulicy Biedronki, które odbyło się we wtorek 21 lutego. – Jest to międzynarodowy projekt poświęcony naukom przyrodniczym: uczniowie prowadzą prace badawcze w tym zakresie, również we współpracy z UMCS – mówi Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor ZS nr 10. – To nasze drugie spotkanie. Pierwsze, w którym uczestniczyli tylko nauczyciele, odbyło się w Rumunii, a przed nami jeszcze kolejne zagraniczne wyjazdy – dodaje pani dyrektor .
W projekcie uczestniczy osiem szkół z sześciu krajów partnerskich. – Młodzież z naszej szkoły ma okazję poznać rówieśników z krajów Unii Europejskiej, integrować się z nimi, doskonalić swój język i pracować wspólnie nad przedmiotami przyrodniczymi – wyjaśnia pani dyrektor Łapińska-Łubniewska. Do Lublina przyjechało czterdziestu zagranicznych uczniów razem ze swoimi nauczycielami. Wszyscy zaprezentowali przed zgromadzoną w szkole publicznością swoje miasto i kraj. Prezentacji towarzyszył pokazy tańców lub prezentacja pieśni z poszczególnych krajów. Przedstawiciele Polski – uczniowie z ZS nr 10 – przygotowali pokaz musztry i sztuk walki, prezentacje artystyczne śpiewu i gry na instrumencie, a polskie tańce ludowe wykonali tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. – Zagraniczni goście w większości nocują w domach naszych uczniów. Było bardzo wielu chętnych do ich ugoszczenia. Dla niektórych z nich będzie to pierwszy kontakt z osobami z zagranicy i świetna okazja do podszkolenia języka obcego. Wiem, że podczas poprzednich wizyt nawiązało się wiele długotrwałych przyjaźni a uczniowie ze sobą korespondowali – mówi Elżbieta Błaziak, nauczycielka języka angielskiego z ZS nr 10.

– Uczę się hiszpańskiego, ale jeszcze nie miałam okazji spróbować mówić w tym języku. Może dziś będzie okazja – cieszyła się Natalia, uczennica II klasy Gimnazjum nr 8.
– To jest dla mnie pierwszy kontakt z uczniami z innych krajów. Bardzo długo się przygotowywaliśmy, żeby się przed nimi dzisiaj zaprezentować. Najbardziej chciałbym odwiedzić Grecję – mówił Grzegorz z II klasy XXVIII LO.
– Naszych gości bardzo ciekawią mundury, w których chodzimy, w sumie to najczęściej o to pytają – śmiała się Justyna z II klasy mundurowej XXVIII LO, która oprowadzała po szkole zagranicznych gości. To nie pierwszy tego typu projekt realizowany w ZS nr 10. Podobne inicjatywy są organizowane już od 10 lat (wcześniej był to program Comenius). Działania w ramach unijnego programu Erasmus + potrwają dwa lata. Kolejne spotkanie szkół partnerskich odbędzie się we Włoszech. (EM.K.)