Chełmska Biblioteka Publiczna była gospodarzem trzeciego sezonu rozgrywek PGE Nowy Poziom PLE – największego turnieju esportowego dla młodzieży w Polsce. Do rywalizacji na wirtualnych serwerach stanęło 44 zawodników z całego kraju, a pula nagród wynosiła blisko 20 tysięcy złotych.
Polska Liga Esportowa pierwszy raz w swojej historii zawitała na Lubelszczyznę i od razu do Chełma. W ostatnią sobotę w ChBP im. Marii Pauliny Orsetti, esportowcy rywalizowali w czterech grach: FIFA 23, Counter-Strike: Global Offensive, Clash Royale i Teamfight Tactics. Oprócz wirtualnych zmagań dla każdego dostępna była strefa Free to Play.
Nieodłącznym elementem Polskiej Ligi Esportowej są bezpłatne strefy edukacyjne ze specjalistami w różnych dziedzinach. W Chełmie można było posłuchać m.in. prelekcji o koncentracji w grach komputerowych, przygotowanej przez Fundację Sportu Pozytywnego oraz panelu o budowaniu marki osobistej, który prowadzili: wicemistrz świata FIFA – Bartosz „bejott” Jakubowski i jedna z gwiazd polskiej sceny Counter-Strike’a – Grzegorz „Szpero” Dziamałek.
Tomasza Chomczyka, Head of PR & Communication Polskiej Ligi Esportowej, zapytaliśmy skąd w ogóle wziął się pomysł na organizowanie tego typu Ligi. – Zauważyliśmy, że w gry w Polsce gra coraz więcej osób, są już ich miliony. Postanowiliśmy stworzyć im przestrzeń do rywalizacji w każdym stopniu zaawansowania. Organizujemy zawody dla amatorów, jak dziś w Chełmie, oraz oczywiście dla profesjonalistów, ludzi, którzy esportem zajmują się zawodowo, od poniedziałku do piątku, 8 godzin dziennie. Działamy nie tylko w Polsce, z naszą Ligą dostaliśmy już do 23 krajów – opowiada Chomczyk. Co trzeba zrobić by się do tego typu rozgrywek dostać?
– Po prostu trzeba grać – odpowiada Chomczyk. – Każdy kto przyjdzie do nas z tzw. ulicy, dostanie szansę gry w eliminacjach. Jak okaże się wystarczająco dobry może dotrzeć do samego finału. Mieliśmy historię gracza, który zaczynał jako amator, a dziś gra w profesjonalnej lidzie – dowiadujemy się. Dopytujemy Tomka, co ma zrobić młody mieszkaniec takiego miasta jak Chełm, jeżeli chce zacząć przygodę z Ligą. – Musi wejść na naszą stronę internetową, tam mamy informacje o turniejach. Trzeba znaleźć swoją ulubioną grę i można się zapisać na takie zawody. Zachęcam do sprawdzenia swoich sił – podsumowuje Tomasz Chomczyk. (kg)
