Fabryka w Dryszczowie?

Chorzowska firma Fiedor-Bis planuje budowę fabryki tworzyw sztucznych w Dryszczowie. Pracę mają tam znaleźć mieszkańcy gminy Żmudź. Oby plany wypaliły.

Istniejąca od 16 lat firma Fiedor-Bis z siedzibą w Chorzowie swoją działalność rozpoczęła od produkcji i sprzedaży betonowych barier drogowych. Następnie poszerzyła swoją ofertę o handel płytami drogowymi na rynku wtórnym i transport samochodowy. Potem rozpoczęła procesy projektowe oraz symulacje testów zderzeniowych i współpracując m.in. z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, wprowadzała do sprzedaży nowe bariery drogowe. Kilka lat temu chorzowska firma odkupiła od gminy Żmudź działkę sąsiadującą z placem buraczanym w Dryszczowie (wraz z leżącymi na niej betonowymi płytami). Przez długi czas nie było nic słychać na temat jej zamierzeń inwestycyjnych. Okazuje się jednak, że trwały procedury związane z uzyskaniem patentów, niezbędnych do realizacji planów Fiedor-Bis w Dryszczowie. Teraz nabrały one tempa. Inwestorzy zapowiadają budowę fabryki w Dryszczowie, wytwarzającej produkty wykorzystywane w rolnictwie m.in. poidła dla zwierząt. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. Firma wystąpiła do gminy Żmudź z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowych.
– Planujemy halę produkcyjną elementów z tworzyw sztucznych – mówi Zofia Wawrzynek z firmy Fiedor-Bis. – Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania. To ma być jedno z naszych większych przedsięwzięć. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Urzędu Gminy Żmudź, którzy są nam bardzo pomocni w kwestiach formalnych.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to uzyskanie pozwolenia na budowę będzie kwestią najbliższych miesięcy. Wawrzynek zapewnia, że zatrudnienie w fabryce znajdą mieszkańcy gminy Żmudź. Na razie jednak za wcześnie, aby mówić, ile będzie wolnych miejsc pracy. (mo)