Fantastycznie w bibliotece

– Cyberpunk, Lem-influencer i silne kobiety z powieści science fiction – to tylko część tematów poruszanych podczas spotkań z cyklu „Biblioteka 2077”. Odbywają się one w ramach projektu, na który świdnicka książnica otrzymała wsparcie z ministerstwa kultury, i którego celem jest zachęcenie młodzieży do sięgania po lekturę. Kolejne spotkania odbędą się w tym miesiącu.


Nazwa projektu nie jest przypadkowa. Nawiązuje do gry komputerowej „Cyberpunk 2077”, która miała premierę w ubiegłym roku i zyskała dużą popularność wśród młodzieży i nie tylko. – Wspólnie z naszymi młodymi przyjaciółmi z Dyskusyjnego Klubu Książki pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś „cyberpunkowego”. Cyberpunk kojarzy się z literaturą fantastyczną, postapokaliptyczną, z science fiction, a że mamy rok Lema, udało nam się to wszystko zgrabnie połączyć w projekcie „Biblioteka 2077”.

Projekt promuje szeroko pojętą literaturę fantastyczną. Jest dedykowany młodzieży w wieku 15+, górnej granicy wiekowej nie ma; osoby dorosłe, zainteresowane tą tematyką są zawsze mile widziani na naszych spotkaniach – mówi Dorota Cioczek, kierownik oddziału dla dzieci Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

„Biblioteka 2077” to cykl spotkań, których celem jest zachęcanie młodzieży do sięgania po lekturę. Dwa z pięciu zaplanowanych spotkań odbyły się jeszcze przed wakacjami. Podczas pierwszego z nich rozmawiano o cyberpunkowych trendach w kulturze i literaturze młodzieżowej. Była mowa m.in. o filmach, serialach i grach, które zachęcają młodzież do sięgania po książki oparte na ich motywach. Drugie spotkanie – adresowane już do szerszego grona – poświęcono panom w bibliotece. Zastanawiano się m.in. nad tym, czym kierują się mężczyźni wybierając książki, jakie lektury lub inne wydawnictwa im proponować i jak zachęcać ich do czytelnictwa. Przed nami trzy kolejne spotkania. Najbliższe, zaplanowane na 7 września, o obiecującym tytule  „What would Katniss do?”, będzie nawiązywać do „Igrzysk śmierci”. – Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co w danej sytuacji zrobiłaby Katniss, czyli bohaterka tej książki. Będziemy promować literaturę dla dziewczyn i kobiet; literaturę o silnych dziewczynach, o pokonywaniu problemów i własnych słabości, o opiekuńczości, siostrzeństwie i odpowiedzialności. Takie tematy bardzo często pojawiają się w literaturze fantastycznej, a bohaterki, gdy trzeba, potrafią podnieść pięść jak w „Mrocznych umysłach” i powiedzieć: „Damy radę”. Zapraszamy panie w różnym wieku – zachęca D. Cioczek.

Kolejne ze spotkań będzie poświęcone technologii VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Odbędzie się w formie warsztatów dla uczniów szkół średnich. Młodzież będzie mogła m.in. skorzystać z konsoli playstation i gogli, które pozwolą przenieść się do świata VR.

Ostatnie ze spotkań (30 września), pod tytułem „Lem – influencer wszechczasów” będzie poświęcone Stanisławowi Lemowi. Uczestnicy dowiedzą się jak wiele z obecnych zjawisk społecznych i technologicznych przewidział najpopularniejszy polski twórca science fiction.

Zaplanowane na 7 i 30 września spotkania odbędą się o godz. 17, jeśli pogoda dopisze, w Zaułku Poetów, jeśli nie w galerii MPBP.

Program „Biblioteka 2077” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Funduszu Promocji Kultury. (w)