Za fantomy, innowacje i wspieranie młodzieży

– Niemożliwe rzeczy robimy od ręki. Na cuda trzeba tylko poczekać – mówi Henryk Kartaszyński, właściciel firmy Pro-Project, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie projektuje i produkuje przyrządy do kontroli jakości aparatury medycznej. A swoją siedzibę ma… w Okszowie!

Złoty Krzyż Zasługi to najwyższe odznaczenie cywilne nadawane przez prezydenta RP. I takie właśnie wyróżnienie przyznane zostało w ubiegłym tygodniu chełmianinowi – Henrykowi Kartaszyńskiemu. Z kolei dwa tygodnie temu, podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Sheraton, pan Henryk odebrał statuetkę VIP Biznesu. Jest również laureatem wielu innych prestiżowych nagród, m.in.: Lider Przedsiębiorczości, Przedsiębiorstwo Przyszłości, Wojewódzki Lider Biznesu czy Laur Innowacyjności.
H. Kartaszyński w niewielkim zakładzie w Okszowie, z zaledwie szesnastoosobową załogą, jako jedyny w Polsce projektuje i produkuje fantomy, czyli urządzenia, które służą do kontroli jakości aparatury medycznej.

– Nasze produkty służą głównie do testowania urządzeń wykorzystujących promieniowania jonizujące, czyli rentgenowskie i gamma – tłumaczy przedsiębiorca. – Po prostu sprawdzamy czy badanie pacjenta prowadzane jest sprawnym aparatem, czy nie otrzymuje on zbędnej, dodatkowej dawki promieniowania. Ponadto, jakość i stan techniczny tej aparatury ma zasadniczy wpływ na jakość otrzymywanych obrazów, a co za tym idzie na trafność stawianej diagnozy i postęp w leczeniu pacjenta.
Pro-Project w swojej ofercie ma ponad 70 wersji fantomów i wciąż pracuje nad nowymi. Miarą sukcesu firmy jest także to, że posiada swoje przedstawicielstwa w 78 krajach (m.in. w Nowej Zelandii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, a nawet Wietnamie), a także współpracuje ze światowymi liderami rynku tej branży (np. firmami Fleku Biomedical, Raysafe czy też RTI).
Pan Henryk jest także związany z działalnością innowacyjną Stowarzyszenia Edukacyjno-Technicznego „RKTiR”. Pełni w nim funkcję wiceprezesa.
– Pan Kartaszyński od wielu lat wspiera pracę wśród młodzieży szkolnej w zakresie edukacji technicznej. Funduje także wyprawki szkolne, przekazuje komputery dla domów dziecka, a także pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej, których nie stać na specjalistyczne zabiegi medyczne. Dlatego też, jako stowarzyszenie, złożyliśmy wniosek o przyznanie mu Złotego Krzyża Zasług. I ogromnie się cieszymy, że otrzymał to zaszczytne wyróżnienie – mówi Ryszard Bajkowski, prezes „RKTiR” Stowarzyszenia Edukacyjno-Technicznego w Chełmie. (mg)