Fatalny stan ulicy Konstantynów

Przewodnicząca zarządu dzielnicy Konstantynów, Zofia Polska, ma nadzieję, że pieniądze na przebudowę i zmianę organizacji ruchu na ul. Konstantynów znajdą się już w przyszłorocznym budżecie miasta

Ulica Konstantynów, przylegająca do jednego z największych szpitali w województwie lubelskim, wymaga pilnego remontu i przeorganizowania ruchu. Od lat bezskutecznie uwagę władz miasta na ten odcinek stara się zwrócić przewodnicząca zarządu dzielnicy Konstantynów – Zofia Polska.


– Ta ulica ma bardzo zły stan techniczny. Jej nawierzchnia nie miała remontu od momentu powstania, czyli od ponad 30 lat – mówi Zofia Polska. Ulica, zaprojektowana jako osiedlowa droga, przez lata, ze względu na bliskość Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stała się darmowym parkingiem dla odwiedzających pacjentów. – Tu zawsze jest duży ruch, a samochody parkują po obu stronach ulicy, co jest niebezpieczne, utrudnia widoczność i tamuje ruch – zwraca uwagę Zofia Polska.
– Przypadki nieprawidłowego parkowania na tej ulicy regularnie są zgłaszane do Straży Miejskiej. Strażnicy prowadzą tam regularne kontrole, w wyniku których w tym roku na kierowców nałożono 185 mandatów karnych oraz udzielono 62 pouczeń – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy lubelskiej straży miejskiej. Tylko, że sytuacja nie zmienia się od lat, a ten stosunkowo niedługi odcinek (300 metrów) łączący ulicę Ułanów z Aleją Kraśnicką, wymaga pilnego remontu, o co wnioskuje rada dzielnicy Konstantynów. – To ulica należąca do miasta, ale spotykają się na niej mieszkańcy całego województwa. To wstyd, żeby taki był stan drogi położonej obok publicznej placówki zdrowia – dodaje przewodnicząca zarządu dzielnicy.
Rada dzielnicy przebudowę ulicy Konstantynów traktuje jako działanie priorytetowe, umieszczone na pierwszym miejscu na tegorocznej liście wniosków do budżetu miasta. Przebudowa objęłaby wykonanie nowej nawierzchni, zatok postojowych, chodników oraz wymianę krawężników. Rada dzielnicy sfinansowała jak na razie dokumentację techniczną tej ulicy. – Na pewno będziemy mocno starali się, aby to zadanie przebudowy ulicy weszło do tegorocznego budżetu – podkreśla Zofia Polska. Tym bardziej, że w okolicy ma miejsce sporo remontów: szpital przy Al. Kraśnickiej zakończył niedawno kolejny etap przebudowy parkingu oraz jezdni przed swoim budynkiem i okolicznych chodników. Środki na ten cel, prawie 3,4 mln złotych, pozyskał z urzędu marszałkowskiego. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
– Teraz jest znacznie lepiej, nie ma dziur i nierówności, bo chodnik tu był już w opłakanym stanie – podkreślają pacjenci udający się do szpitala.
Jednym z udogodnień jest np. szeroki chodnik niwelujący strome dotąd zejście, prowadzące od strony przystanku autobusowego przy Al. Kraśnickiej w kierunku budynków szpitala. W ramach prac zagospodarowane zostały również okoliczne tereny zielone oraz wewnętrzne dziedzińce pomiędzy poszczególnymi oddziałami. W planach szpitala jest również przebudowa i powiększenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. (EM.K.)