Festiwal Legend Lubelskich

W najbliższą sobotę lublinianie odkryją dawne tajemnice Lublina. Od południa aż do wieczora za staromiejskimi murami odbędzie się II Festiwal Legend Lubelskich. Organizatorzy zapowiadają, że przekonają lublinian niekonwencjonalnym podejściem do tematu.
– Chcemy, by był to okres, który pozwoli mieszkańcom na nowo zdefiniować Lublin – mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.
Rąbka tajemnicy uchylili również twórcy i organizatorzy Festiwalu. – Legendy przez nas przedstawiane będą miały charakter ludyczny, uliczny, czego przykładem będzie spektakl „Córka złotnika” na podstawie legendy o pięknej złotniczance – zapowiada spektakl pisarz i scenarzysta Marcin Wroński. W repertuarze Festiwalu znajdzie się również improwizowany przedstawienie „Poławiacze pereł”. Czekają nas także dwie premiery. To „Pożar w zamtuzie” przybliżający historię pożaru miasta w wizji miejskiego kata oraz „Dintroja” – legenda o kamieniu przynoszącym nieszczęście. Spektakle przygotowali Marcin Wroński i Łukasz Witt-Michałowski. Życie mieszczan zaprezentują w stylu komedii dell`arte aktorzy krakowskiego Teatru Dono.

– Stare Miasto zamieni się w tygiel historii. Będą się tu mieszać wydarzenia i bohaterowie wszystkich epok, od renesansu do międzywojnia. Przygotowaliśmy też coś specjalnego, nakierowanego na dzieci – cykl gier i zabaw inspirowany legendami. Najmłodsi będą mieli okazję do wykazania się w malowaniu. Rodziny z dziećmi zapraszamy również do udziału w grze miejskiej i warsztatach tańca dawnego – dodaje Gabriela Żuk, koordynator FLL.
Udział we wszystkich spektaklach jest darmowy.
Cały program i zapisy (na spacery z przewodnikiem i grę miejską) dostępne są na stronie lublin.eu/turystyka/aktualnosci/legendarna-podroz-do-minionych-epok,447,787,1.html.BCH