Festiwal Via Carpathia po raz pierwszy…

Będą słowiańskie rytmy na dyskotece, gry i zabawy rodzinne, koncert folkowej gwiazdy, atrakcje dla smakoszy. Już w najbliższy weekend (15-17 czerwca) Stowarzyszenie Przedsiębiorców na rzecz Starego Miasta w Lublinie pragnie zaprosić lublinian na nowe, oryginalne wydarzenia – pierwszą edycję Festiwalu Via Carpathia.


Podczas trzydniowej imprezy na Starym Mieście zamierzamy przybliżyć mieszkańcom grodu kulturę, sceny z historii i tradycji oraz kulinaria krajów leżących wzdłuż szlaku Via Carpathia, który biegnie od litewskiej Kłajpedy po greckie Thessaloniki – rzecz jasna wzdłuż całej tzw. ściany wschodniej w Polsce – informuje Agata Góźdź, jedna z twórczyń festiwalu. – O atrakcje dla lublinian zadbają zaproszeni przez nas kupcy, artyści, rzemieślnicy, animatorzy gier i zabaw oraz grupy rekonstrukcyjne.

Kilkudziesięciu wystawców zaoferuje tu swoje wyroby, jak wino, pieczywo, sery, inne produkty spożywcze oraz regionalne potrawy i przysmaki – rękodzieło lokalnego rzemiosła. Grajkowie ukażą muzyczne tradycje poszczególnych krajów karpackiego szlaku, z przewagą rytmów bałkańskich. Zaplanowano również inscenizację codziennego życia w grodzie słowiańskim, w których weźmie udział także publiczność festiwalu. Całość nawiązuje do ludowych obyczajów nocy kupały i legendy o sobótce. Będą też pokazy posługiwania się historycznym orężem i konkursy zręczności.

Oczekujemy tutaj całych rodzin – akcentują członkowie Stowarzyszenia biorący na siebie trud organizacji imprezy, a nie jest to wielki sztab ludzi. Animatorzy zabaw dla dzieci poprowadzą gry rodzinne i konkursy z nagrodami. Będą też liczne atrakcje wieczorne: taniec z ogniem i słowiańska dyskoteka…

W sobotę o godz. 20 w Rynku starówki, da koncert gwiazda Via Carpathia – zespół Čači Vorba.

– Chcemy być niezależni od istniejących już festiwali w mieście, wykorzystać moc promocyjną własnej imprezy, a przez to integrować środowisko lokalnego biznesu, mającego tu swoje pilne potrzeby – mówi Artur Tymiński, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców na rzecz Starego Miasta, które zrzesza kilkadziesiąt osób z 14 firm działających w tej dzielnicy. MR