Finansowy zastrzyk na rewitalizację

Świdnik otrzyma około 10 mln zł unijnego dofinansowania. To środki na realizację zadań zawartych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta.


W ubiegły czwartek w Świdniku spotkali się burmistrzowie piętnastu miast powiatowych z województwa lubelskiego, by rozmawiać o pieniądzach na realizację lokalnych programów rewitalizacji.
Pomysł, aby miasta na prawach powiatu, podobnie jak duże ośrodki miejskie czy obszary wiejskie, miały wydzieloną pulę środków unijnych, zrodził się już kilka lat temu. Forsował go – jeszcze jako radny sejmiku – świdnicki poseł Artur Soboń oraz burmistrz Świdnika Waldemar Jakosn. Negocjacje w tej sprawie nie były ani łatwe, ani krótkie, ale ostatecznie ustalono, że miasta powiatowe otrzymają łącznie około 150 mln zł na realizację swoich programów rewitalizacyjnych.
Środki zostaną podzielone po równo pomiędzy wszystkie samorządy. Oznacza to, że i Świdnik, i pozostałe miasta otrzymają po ok. 10 mln zł na rewitalizację. W Lokalnym Programie Rewitalizacji Świdnika znalazły się m.in. takie zadania jak: przebudowa obiektów sportowych Avii, powołanie Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej, przebudowa targowiska, stworzenie strategii marketingowej dla miasta czy odnowienie placu Konstytucji 3 maja. Są tu także projekty zgłoszone przez Spółdzielnię Mieszkaniową i Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku. Nabór wniosków na programy rewitalizacyjne ma ruszyć w połowie listopada. (opr. w)