Firmy na medal

Nagrody gospodarcze prezydenta Lublina trafiły do najlepszych firm. W tym roku otrzymały je: Medi Sept, GT85 Polska, Woodinspector, Infinum 3D, spółka Sii, Grupa Orange Polska, eLeader, Aliplast, Mastermedia oraz Lubelska Fundacja Rozwoju. Wręczenie trofeów miało miejsce 28 października podczas IX Gali Przedsiębiorczości na Zamku Lubelskim.
Tegoroczną edycję Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin otworzył prof. Robert Gwiazdowski – ceniony ekspert gospodarczy z Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, który zauważył w swym wystąpieniu: – Bez dobrych przedsiębiorców nie funkcjonują samorządy ani państwo. Praktycznie nic nie funkcjonuje.
Prezydent Krzysztof Żuk nazwał wyróżnione firmy ambasadorami Lublina w kraju i na świecie, przyczyniają się one bowiem do rozwoju potencjału miasta, stosując najlepsze praktyki w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodał, że w ten sposób miasto docenia wybitnych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy w istotny sposób zmieniają oblicze Lublina. Poprzez doroczny konkurs promuje się firmy odznaczające się stabilnością rozwoju i dobrym wynikiem finansowym, a jednocześnie działające w sposób przejrzysty, odnosząc sukces na polu krajowym i międzynarodowym.
Nagroda gospodarcza – przyznawana od 9 lat – nie przynosi gratyfikacji finansowej, ma charakter honorowy i prestiżowy.

Nagrody za 2016 rok

Za innowacyjność zostały wyróżnione: Medi Sept Sp. z o.o. (autorzy nowatorskiej technologii wytwarzania preparatów do dezynfekcji) i GT 85 Polska Sp. z o.o. (projektanci myjni przemysłowych wykorzystujących próżnię).
Za obecność na rynku globalnym nagroda główna trafiła do Mastermedia Cioczek i Wójciak Sp. J. (prowadzi eksport polskiej żywności m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Belgii). Wyróżnienie odebrały eLeader Sp. z o.o. (wdraża technologie informatyczne, stosowane z powodzeniem w wielu krajach) i Aliplast Sp. z o.o. (znana z eksportu m.in. profili aluminiowych).
W kategorii duże firmy nagrodę główną otrzymała Grupa Orange Polska (za utworzenie centrum obsługi klientów), a wyróżnienie Sii Sp. z o.o. (za oryginalne centrum outsourcingu).
W kategorii młode firmy wyróżnienia odebrały spółki: Woodinspector (tworzy systemy informatyczne w branży drzewnej) oraz Infinum 3D (ta specjalizuje się w druku trójwymiarowym). Nagroda specjalna trafiła do Lubelskiej Fundacji Rozwoju, obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia.

Ogłoszono także laureatów nagrody „Pracodawca Roku”, przyznawanej przez Miejski Urząd Pracy. W kategorii mikro zostało nim Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne, a wyróżnienia otrzymały Lubelskie Centrum Małych Zwierząt i Sanit Construction. W kategorii średnia-duża firma nagrodę przyznano Spółdzielni Pszczelarskiej Apis, a wyróżnienia – spółce Społem Distro oraz Uniwersytetowi Medycznemu.
W prezydenckim konkursie na najlepsze prace dyplomowe o tematyce gospodarczej nagrody (mające wymiar finansowy) odebrali: Aneta Kuć, Mateusz Waśkowicz i Maciej Mikulski (Politechnika Lubelska) oraz Aneta Zienkiewicz i Aleksandra Stefańczak (Uniwersytet Przyrodniczy).
Marek Rybołowicz