Fiskus zainwestuje w Świdniku

IAS kupiła budynek przy ul. Konopnickiej 3 za 3,5 mln. W jego przebudowę zainwestuje kolejne prawie 5 mln zł

Budynek przy ul. Konopnickiej 3 w Świdniku zmienił właściciela. Nieruchomość, którą kilka miesięcy temu wynajęła Izba Administracji Skarbowej w Lublinie teraz oficjalnie stała się jej własnością. Budynek ma przejść remont, który znacząco usprawni obsługę podatników powiatu świdnickiego.

Przez wiele lat świdnicka spółka Pegimek miała swoją główną siedzibę przy ul. Konopnickiej 3. Jednak pod koniec 2021 r. za blisko 10 mln zł zakupiła biurowiec przy al. Lotników Polskich i kilka miesięcy później tam się przeniosła, a dawna siedziba opustoszała i została wystawiona na sprzedaż. Cenę wywoławczą w przetargu ustalono na 3,5 mln zł. Postępowanie jednak anulowano, bo nieruchomością zainteresowała się Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, która wynajęła ją, by ulokować tu Punkt Obsługi Podatnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie – dla obsługi mieszkańców powiatu świdnickiego.

W ubiegłym tygodniu IAS w Lublinie poinformowała, że stała się właścicielem budynku przy ul. Konopnickiej 3. Nieruchomość ma przejść gruntowną przebudowę, po której Punkt Obsługi Podatnika uzyska pełną funkcjonalność. Środki (blisko 8,2 mln zł) na zakup i modernizację budynku Izba Administracji Skarbowej otrzymała z budżetu państwa i trudno oprzeć się wrażeniu, że udział w tym miał świdnicki poseł i wiceminister finansów, Artur Soboń.

– Rozbudowa i modernizacja obiektu ma na celu przede wszystkim poprawę jakości obsługi interesantów oraz warunków pracy. W zakupionym przez Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie obiekcie powstanie w pełni funkcjonalna sala obsługi podatnika, pomieszczenia biurowe i pomocnicze, jak np. archiwum, przebudowane zostaną m.in.: sieć teledacyjna, sieć instalacji elektrycznych, instalacja wod-kan i CO, wymieniona zostanie też stolarka drzwiowa, sanitariaty dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, przeprowadzone zostaną również prace związane z przystosowaniem budynku do obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego – wylicza Michał Deruś, rzecznik IAS w Lublinie.

Roboty budowlane powinny zostać zakończone w III kwartale 2025 r. Natomiast wyposażenie i uruchomienie nastąpi w IV kwartale 2025 r. – Co ważne, zmodernizowany obiekt przy ul. Konopnickiej 3 w Świdniku pozwoli też na to, by obsługa podatkowa mieszkańców powiatu świdnickiego prowadzona była w jednym miejscu. To niewątpliwie duże ułatwienie dla podatników w kontakcie z urzędem. Przełoży się to również na poprawę terminowości załatwiania spraw. Dla naszej izby ta inwestycja pozwoli „zejść” z kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych w różnych lokalizacjach, a przez to racjonalnie gospodarować środkami publicznymi – mówi dr Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Z dokonanej transakcji i planowanej przez IAS inwestycji cieszą się władze Świdnika. Budynek sprzedano za kwotę 3,5 mln zł. – Biorąc pod uwagę sytuację na ryku, to bardzo dobra cena i co ważne, budynek ten nadal będzie służył naszym mieszkańcom – podkreśla wiceburmistrz Marcin Dmowski. (w)