Flaga od prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wręczył flagę państwową przedstawicielom 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 24. batalion lekkiej piechoty w Chełmie. To forma wyróżnienia.


Zwyczaj wręczania flag zapoczątkowany został w 2007 r. Przyznawana jest ona m.in. wyróżniającym się organizacjom, instytucjom i jednostkom wojskowym. Flaga została wręczona przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, Tadeuszowi Nastarowiczowi, dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi chełmski batalion.

Nastąpiło to 2 maja podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizowanej na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Spotkanie odbywało się z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych oraz środowisk kombatanckich. W ten sposób 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej uznano za instytucję „szczególnie zasłużoną w działalności społecznej i kulturalnej oraz rozpowszechniającą patriotyzm”.

– Eksponujcie ją Państwo (flagę – przyp. red.) z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu – mówił podczas uroczystości prezydent Duda.

Przypomnijmy, że jesienią ub.r. szer. Szymon Duher, żołnierz z 24. batalionu lekkiej piechoty w Chełmie, otrzymał z rąk prezydenta RP medal za ofiarność i odwagę. Odznaczony szeregowy z płonącego bloku wyniósł poparzonego mężczyznę i ewakuował dzieci. Jest pierwszym żołnierzem WOT, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe. Fakt ten z pewnością miał znaczenie podczas typowania do wyróżnienia flagą państwową. (mo)