Fotograficzne ujęcie miasta z XIX wieku

Uroczyste przekazanie kopii obrazu (po lewej) zwieńczono pamiątkowym zdjęciem

Studenci skopiowali obraz z gabinetu prezydenta – „Wjazd generała Zajączka do Lublina” specjalnie dla Muzeum Lubelskiego.


Kopia słynnego obrazu autorstwa Philipa Dombecka z Monachium z roku 1826 powstała z myślą o przygotowywanej w odremontowanych wnętrzach muzeum wystawie „Trybunał Koronny w dziejach I Rzeczypospolitej”. Oryginał na co dzień wisi w gabinecie prezydenta Lublina. Skopiowanie obrazu to wspólna inicjatywa Wydziału Artystycznego UMCS, Urzędu Miasta Lublin oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – Ten obraz ma wymiar symboliczny, znakomicie pokazuje jak się panorama miasta w tym czasie kształtowała – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obraz przedstawia panoramę Lublina od strony południowej – od wjazdu do miasta z kierunku Zamościa. Widzimy zabudowę Lublina i budynki wzgórza staromiejskiego z najważniejszymi kościołami namalowane z perspektywy przedmieść i nowego w owych czasach Traktu Zamojskiego, biegnącego wiaduktem nad Bystrzycą. To doskonałe, niemal fotograficzne ujęcie Lublina z XIX wieku.

Na obrazie nie widać za to generała Józefa Zajączka, który w 1826 roku był carskim namiestnikiem Królestwa Polskiego, a jedynie mknący w kierunku miasta ciemny pojazd, którego, był pasażerem. Niemniej jednak jest to swoisty wyraz hołdu dla dostojnika, który bardzo o Lublin dbał – był inicjatorem modernizacji i przebudowy miasta. W XIX wieku wdzięczni mieszczanie ulicę Panny Marii przemianowali na ulicę Namiestnika, później na Namiestnikowską (dzisiejsza Narutowicza). Obecnie jedna z ulic na Sławinku nosi imię generała Zajączka.

Bardziej świetlisty niż oryginał

Kopia ma te same wymiary, co oryginał, ale różni się od niego paroma detalami – kolorystyką i odcieniem ramy. – Obraz wymaga jeszcze zawerniksowania, później znacznie ściemnieje. Teraz jest bardziej świetlisty niż oryginał, który ma już swoje lata i uległ naturalnym procesom starzenia i ciemnienia. Staraliśmy się, by kopia była jak najbardziej wierna oryginałowi – mówi Anna Barańska, prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS. To pod jej kierunkiem przez kilka miesięcy nad obrazem pracowali studenci. Kopia powstawała w Muzeum Lubelskim dosłownie na oczach zwiedzających. Studenci, siedząc na niskich stołeczkach, powoli przenosili na obraz szczegół za szczegółem, w sumie w projekcie udział wzięło 15 studentów z III i IV roku malarstwa.

Uroczyste przekazanie kopii obrazu nastąpiło 27 listopada w ratuszu. Na wystawie w Muzeum na Zamku „Wjazd generała Zajączka do Lublina” wykonany przez studentów podziwiać będziemy mogli za dwa lata, po zakończeniu remontu.

Emilia Kalwińska