Fotograficzne ujęcie miasta z XIX wieku

Uroczyste przekazanie kopii obrazu (po lewej) zwieńczono pamiątkowym zdjęciem

Studenci skopiowali obraz z gabinetu prezydenta – „Wjazd generała Zajączka do Lublina” specjalnie dla Muzeum Lubelskiego.


Kopia słynnego obrazu autorstwa Philipa Dombecka z Monachium z roku 1826 powstała z myślą o przygotowywanej w odremontowanych wnętrzach muzeum wystawie „Trybunał Koronny w dziejach I Rzeczypospolitej”. Oryginał na co dzień wisi w gabinecie prezydenta Lublina. Skopiowanie obrazu to wspólna inicjatywa Wydziału Artystycznego UMCS, Urzędu Miasta Lublin oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – Ten obraz ma wymiar symboliczny, znakomicie pokazuje jak się panorama miasta w tym czasie kształtowała – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obraz przedstawia panoramę Lublina od strony południowej – od wjazdu do miasta z kierunku Zamościa. Widzimy zabudowę Lublina i budynki wzgórza staromiejskiego z najważniejszymi kościołami namalowane z perspektywy przedmieść i nowego w owych czasach Traktu Zamojskiego, biegnącego wiaduktem nad Bystrzycą. To doskonałe, niemal fotograficzne ujęcie Lublina z XIX wieku.

Na obrazie nie widać za to generała Józefa Zajączka, który w 1826 roku był carskim namiestnikiem Królestwa Polskiego, a jedynie mknący w kierunku miasta ciemny pojazd, którego, był pasażerem. Niemniej jednak jest to swoisty wyraz hołdu dla dostojnika, który bardzo o Lublin dbał – był inicjatorem modernizacji i przebudowy miasta. W XIX wieku wdzięczni mieszczanie ulicę Panny Marii przemianowali na ulicę Namiestnika, później na Namiestnikowską (dzisiejsza Narutowicza). Obecnie jedna z ulic na Sławinku nosi imię generała Zajączka.

Bardziej świetlisty niż oryginał

Kopia ma te same wymiary, co oryginał, ale różni się od niego paroma detalami – kolorystyką i odcieniem ramy. – Obraz wymaga jeszcze zawerniksowania, później znacznie ściemnieje. Teraz jest bardziej świetlisty niż oryginał, który ma już swoje lata i uległ naturalnym procesom starzenia i ciemnienia. Staraliśmy się, by kopia była jak najbardziej wierna oryginałowi – mówi Anna Barańska, prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS. To pod jej kierunkiem przez kilka miesięcy nad obrazem pracowali studenci. Kopia powstawała w Muzeum Lubelskim dosłownie na oczach zwiedzających. Studenci, siedząc na niskich stołeczkach, powoli przenosili na obraz szczegół za szczegółem, w sumie w projekcie udział wzięło 15 studentów z III i IV roku malarstwa.

Uroczyste przekazanie kopii obrazu nastąpiło 27 listopada w ratuszu. Na wystawie w Muzeum na Zamku „Wjazd generała Zajączka do Lublina” wykonany przez studentów podziwiać będziemy mogli za dwa lata, po zakończeniu remontu.

Emilia Kalwińska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here