Fotopułapki na cwaniaków

Podrzucając do kontenerów na zielone odpady inne śmieci, możesz „wpaść w fotopułapkę”

– Gruz albo puste butelki – m. in. takie śmieci trafiały do ustawionych na świdnickich osiedlach kontenerów na odpady zielone. By walczyć z osobami, którym nie chce się segregować śmieci, Straż Miejska wykorzystała fotopułapki.


Od pewnego czasu do świdnickich strażników miejskich docierały skargi od mieszkańców oraz pracowników firmy Remondis, że nie wszyscy stosują się do regulaminu segregacji śmieci. Pojawiały się sytuacje, że do ustawionych w mieście ogólnodostępnych pojemników na odpady zielone trafiały gruz, plastikowe butelki i wiele innych śmieci.

Wyśledzenie, kto i gdzie podrzuca śmieci, byłoby bardzo żmudne i czasochłonne. By nie angażować w tę sprawę strażników patrolujących miasto, podjęto decyzję o użyciu fotopułapek – urządzeń będących na wyposażeniu zakupionego w ubiegłym roku „ekopatrolu”. Fotopułapki reagują na ruch, robią zdjęcia i nakrywają filmy, które później przeglądają mundurowi. W dodatku są niewielkie i odporne na trudne warunki pogodowe.

Jak mówią strażnicy, prewencja przyniosła zamierzony skutek, bo odkąd zaczęli korzystać z urządzeń, liczba mandatów za takie wykroczenia zmniejszyła się. (opr. w)