Futbol na… stole

Po raz pierwszy w Chełmie rozegrano turniej w modnej ostatnio dyscyplinie sportu, teq ballu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów piłki nożnej. Żeby ją uprawiać, należy posiadać nieprzeciętne umiejętności techniczne.

Teqball najkrócej można opisać jako skrzyżowanie dwóch innych sportów: piłki nożnej i tenisa stołowego. Gra się do dwóch wygranych setów. Zawodnicy mają maksymalnie trzy odbicia, ale każde musi być wykonane inną częścią ciała. Do tego również nie można przebić piłki dwa razy z rzędu tą samą częścią ciała. Sama gra mocno wciąga i jest widowiskowa.

W Miejskiej Hali Sportowej odbył się ostatni turniej eliminacyjny o randze ogólnopolskiej w teq ballu. Zawody miały na celu wyłonienie reprezentacji Polski, która pojedzie na przyszłoroczne mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu. Do Chełma przyjechali m.in. były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i znakomity niegdyś sędzia piłkarski, Michał Listkiewicz, obecnie szef Polskiego Związku Teq Ballu a także Tomasz Zabielski prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury.

Imprezę prowadzili znany dziennikarz sportowy z TVP Sergiusz Ryczel oraz DJ „Ucho” czyli Dariusz Ślęzak. W turnieju wzięło udział kilku zawodników Włodawianki Włodawa, m.in. Piotr Pacek, a swoich sił spróbował także jej trener Mirosław Kosowski. Wśród uczestników nie zabrakło aktualnego wicemistrza świata Adriana Duszaka z powiatu ostrołęckiego, który w trakcie zawodów zademonstrował niesamowite umiejętności techniczne. Duszak pewnie znalazł się w reprezentacji kraju na mistrzostwa.

Szkoda jedynie, że na trybunach – z przyczyn obiektywnych – zabrakło publiczności. Teq ball – jak zapewnili prezesi Listkiewicz i Zabielski – jeszcze w Chełmie zagości. Tym bardziej, że Anatol Obuch, wiceprezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, który pomagał w organizacji turnieju, zapewnił, że w kolejnych zawodach wystąpi przynajmniej 10 graczy z chełmskiego regionu.

Na przyszłoroczne zmagania formę już szlifuje Jan Konojacki, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, któremu nowa dyscyplina przypadła do gustu. MOSiR udostępnił halę sportową i mocno wsparł głównych organizatorów. Imprezie patronowali Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Na otwarciu reprezentowała go wiceprezydent Dorota Cieślik. (r)