Gala Kultury 2022

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2021 rok trafiła w ręce Moniki Śliwińskiej, dziennikarki i pisarki związanej z Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN

20 czerwca poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2021. W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbyła się gala, podczas której wręczono statuetki w czterech kategoriach oraz medale okolicznościowe.

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2021 rok trafiła w ręce Moniki Śliwińskiej (dziennikarka i pisarka związana z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie) za książkę „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”. To dzieło uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym nominowane m.in. do Literackiej Nagrody NIKE.

Ponadto książka „Panny z Wesela” ma nominację do listy dwudziestu najlepszych dzieł biograficznych 2020 roku w konkursie „Portrety” organizowanym przez miesięcznik „Kraków” i Bibliotekę Kraków, ma Nagrodę „Gwiazda Szafirowej” za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego, jest też promowana Kryształową Kartą Polskiego Reportażu za najlepszą pozycję reporterską 2020 roku.

Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności odebrał Grzegorz Linkowski (lubelski reżyser), za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju polskiej kinematografii, wspieranie młodych filmowców, bogaty dorobek twórczy w zakresie filmu dokumentalnego. W szczególności obejmuje to filmy dotyczące najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych Lublina, oddające ducha prawdziwej tożsamości miasta, realizację wielu przedsięwzięć artystycznych i wielokulturowych oraz za pomysł i organizację legendarnego już Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy”.

Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2021 roku przyznano Agacie Sztorc-Gromaszek (animatorka kultury) za realizację projektu „Galeria Dostępna”, w tym za adaptacje tzw. dostępnościowe do 30 dzieł z kolekcji Galerii Labirynt, za organizację cyklu szkoleń dostępnościowych i wystawy „Kolekcja dostępna”. To nagroda również za przeprowadzenie (w ramach projektu „Empaciaki”) cyklu warsztatów wrażliwości adresowanych do przedszkolaków i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz za autorski cykl warsztatów rodzinnych „Ćwiczenia z wolności”, wreszcie za uczynienie lubelskiej Galerii Labirynt rozpoznawalną w kraju i za granicą instytucją kulturowej dostępności.

Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2021 rok otrzymała spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Lublina poprzez konsekwentne prowadzenie Polityki Zaangażowania Społecznego kopalni węgla „Bogdanka” SA. W szczególności dotyczy to realizacji, we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”, programu wsparcia młodzieży w dziedzinie kultury pn. „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”, oraz za wielką przychylność i życzliwość dla lubelskiego środowiska artystycznego. Nagrodę odebrał Artur Wasil, prezes zarządu spółki.

To nie wszystkie wyróżnienia

Poza głównymi wręczono również nagrody okolicznościowe: Medale Prezydenta Miasta Lublin oraz Medale „Zasłużony dla Lublina”. Lista wyróżnionych w taki sposób lublinian liczy kilkadziesiąt osób, nie sposób ich tutaj wymienić.

– Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury są uhonorowaniem i wyrazem wdzięczności dla lubelskich artystów i animatorów oraz wszystkich tych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do tworzenia, upowszechniania, rozwoju i promocji kultury w naszym mieście – mówił tego wieczora Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dziękował laureatom za ambitną działalność i tworzenie ciekawych oraz pełnych emocji wydarzeń. Tym bardziej, gdy kreują wizerunek Lublina jako miasta otwartego i stanowią o jego wyjątkowości. Gratulował wszystkim wyróżnionym, życząc dalszych sukcesów artystycznych.

Nagrodzonych wyłoniła komisja powołana przez prezydenta Lublina w składzie: prof. Iwona Hofmann – przewodnicząca, Dariusz Boruch, Agnieszka Jarmuł, Anna Nawrot, prof. Artur Popek i ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Gala Kultury, organizowana od 10 lat, stanowi ukoronowanie poprzedniego roku kulturalnego w Lublinie. Na uroczystości są nagradzani artyści, animatorzy kultury, instytucje i organizacje zaangażowane w przygotowywanie, tworzenie oraz wspieranie lubelskiej kultury.

Organizatorem tegorocznej gali był Urząd Miasta Lublin, a partnerem wydarzenia Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here