Gang handlarzy bronią rozbity

Do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie wpłynął akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom oskarżonym o posiadanie i handel bronią oraz amunicją. Arsenał znaleziono m.in. w jednym z mieszkań w Krasnymstawie.


Pod koniec kwietnia funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej „rozpracowali” działającą m.in. w województwie lubelskim 13-osobową grupę przstępczą. Trudniła się ona gromadzeniem, przerabianiem, wytwarzaniem i sprzedażą broni oraz amunicji. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął właśnie do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Wcześniej skierowano wniosek do Sądu Rejonowego w Biłgoraju przeciwko sześciu pozostałym handlarzom, którzy przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze.
– Akcja Straży Granicznej wymierzona była przeciwko osobom, które trudniły się gromadzeniem, przerabianiem i sprzedażą broni i amunicji. Ostatecznie, funkcjonariusze zatrzymali do sprawy 13 osób i dotarli do głównego podejrzanego: 56-letniego mieszkańca powiatu biłgorajskiego, który skupował a następnie odsprzedawał bron i amunicję – informuje Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, rozpoczęło się jeszcze w 2014 roku, ale dopiero rok później około 150 funkcjonariuszy z różnych oddziałów SG wkroczyło na 18 posesji w powiatach janowskim, biłgorajskim lubelskim, m.in. w Krasnymstawie. W akcję zaangażowano kilkunastu przewodników Straży Granicznej z psami wyszkolonymi do wyszukiwania broni, amunicji i materiałów wybuchowych. W trakcie śledztwa zebrano materiały potwierdzające, że powiązane ze sobą osoby w wieku od 33 do 62 lat trudnią się gromadzeniem, przerabianiem i sprzedażą broni i amunicji. – W trakcie przeszukań, funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli m.in. 17 sztuk broni palnej, w tym 16 karabinków różnych marek, pistolet marki CZ, części składowe broni palnej, tłumiki, lunety celownicze a także ok. 2000 sztuk amunicji, myśliwskiej, karabinowej, pistoletowej i sygnałowej różnego kalibru, pocisk przeciwpancerny kalibru 37 mm oraz proch strzelniczy – podsumowuje Pikor. Handlarzom grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (kg, fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)