Gang spod Dorohuska

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko siedmiu oskarżonym o udział w grupie przestępczej. Gangiem papierosiarzy kierował Michał L. z gminy Dorohusk.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Biurem Spraw Wewnętrznych SG w Chełmie.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa przestępcza kierowana przez Michała L. działała od sierpnia 2015 roku do lipca 2017 roku w miejscowości Stare Okopy, a także w innych miejscowościach na terenie całego kraju. W tym czasie grupa zdołała przemycić przez granicę ponad 270 tysięcy paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy, których łączna wartość wynosi ponad 4 miliony złotych.

Oskarżeni odpowiedzą przed sądem m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa skarbowe (dwaj z nich zostali osadzeni na czas postępowania w areszcie tymczasowym). Lider gangu, Michał L., usłyszał dodatkowo zarzuty łapówkarstwa.

Śledczy ustalili, że za przymknięcie oka na nielegalny transport wręczył funkcjonariuszowi kilka razy gotówkę w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych. Za przestępstwo z art. 229 par. 3 kodeksu karnego grozi mu teraz od roku do 10 lat więzienia. (pc)