Gang stanie przed sądem

Zakończyło się śledztwo w sprawie przeciwko członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją papierosów. Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia.

Czynności pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie prowadzili przez ponad półtora roku „operacyjni” z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. W tym czasie udało się ustalić, że grupa złożona z Polaków, Ukraińców i Rumunów przez blisko rok (od listopada 2014 r. do października 2015 r., kiedy to 10 osób zatrzymano na gorącym uczynku) prowadziła nielegalną produkcję papierosów (paczki z podrobionymi znakami towarowymi znanych producentów sprzedawali na masową skalę).
W trakcie pierwszego zatrzymania ujawniono 11 ton tytoniu przygotowanego do produkcji papierosów, kompletną i gotową linię do ich produkcji oraz wyprodukowane już papierosy. Po kilku miesiącach dalszej pracy, w kwietniu tego roku, namierzono liderów grupy przestępczej.
– Osoby kierujące przestępczą działalnością tej grupy, robiły to w sposób zakamuflowany, zachowując całkowitą anonimowość. Pomimo tego śledczy ustalili tzw. „modus operandi” grupy, a zgromadzony materiał procesowy pozwolił objąć zarzutami trzynaście osób, którym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalną produkcję papierosów, podrabianie znaków towarowych oraz fałszowanie dokumentów. Dodatkowo dwóm osobom przypisano rolę kierowniczą w opisanej działalności przestępczej – informuje ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG.
Akt oskarżenia trafił kilka dni temu do Sądu Okręgowego w Lublinie. Jak wyliczono, uszczuplenie Skarbu Państwa przez nielegalną produkcję to kwota rzędu 8,5 mln zł. Sprawa jest rozwojowa. (pc)