Gaudeamus igitur po raz dwudziesty

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na WSSP im. Wincentego Pola w Lublinie

20 października odbyła się jubileuszowa, dwudziesta, uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie. Uczelnia wykształciła już 12 tysięcy absolwentów, w tym wielu z zagranicy.


Jubileuszowa inauguracja rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Główne uroczystości miały miejsce w auli WSSP przy ul. Choiny. Podczas uroczystości prezydent-założyciel uczelni doc. Henryk Stefanek wraz z prof. dr. hab. Witoldem Kłaczewskim, rektorem WSSP, przyjęli ślubowanie studentów pierwszego roku, którzy tego dnia dołączyli do grona ponad 4,5 tysiące studentów WSSP.

Uroczystości towarzyszyło wręczenie odznaczeń i medali osobom zasłużonym dla WSSP, a także dyplomów najlepszym absolwentom studiów magisterskich i licencjackich. Wykład inauguracyjny: „Wincenty Pol (1807-1872) pomysłodawca i uczestnik inicjatyw naukowo-kulturalnych” wygłosił Michał Pol – potomek Wincentego Pola. Jubileuszowa inauguracja była także okazją do uhonorowania kadry i założycieli uczelni – m.in. prezydent Lublina wyróżnił prezydenta-założyciela WSSP doc. Henryka Stefanka i rektora uczelni prof. Witolda Kłaczewskiego medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin”.

WSSP kształci w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, na studiach magisterskich i podyplomowych. Przed dwudziestu laty zaczynała kształcenie studentów na dwóch kierunkach: agrobiznesu i marketingu rolniczego. Wkrótce dołączyła do nich filologia angielska oraz turystyka i rekreacja – był to pierwszy taki kierunek w Lublinie.

Do sztandarowych kierunków WSSP niemal od początku należała także fizjoterapia. Aktualnie uczelnia ma pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie 14 kierunków, w tym dwóch magisterskich: fizjoterapii oraz turystyki i rekreacji. Uczelnia kształci także studentów podyplomowych – na 98 kierunkach.

Zajęcia odbywają się w nowoczesnym, czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. WSSP dysponuje doskonale wyposażonymi gabinetami do fizykoterapii, kinezyterapii, kosmetyki, biomechaniki, masażu, anatomii, pracowniami umiejętności pielęgniarskich, laboratorium chemicznym oraz pracowniami turystyki, hotelarstwa, gastronomii, geografii i informatyki.

Uczelnia od 2010 roku prowadzi Akademickie Centrum Fizjoterapii świadczące usługi również dla mieszkańców Lublina. Dumą WSSP jest otwarte rok temu pielęgniarstwo, również na kierunku anglojęzycznym, którego studenci mają do dyspozycji wysokie stypendia. Na uczelni funkcjonuje także Uniwersytet Trzeciego Wieku i działa program międzyuczelnianej wymiany Erasmus plus.  (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here