Gazowa reaktywacja

17 marca Polska Spółka Gazownictwa oficjalnie uruchomiła Gazownię w Łukowie. To już kolejna w tym roku placówka w naszym województwie reaktywowana po jej wcześniejszej likwidacji.
W nowo otwartej jednostce pracę znalazło 16 osób, a mieszkańcy powiatu łukowskiego zyskali możliwość uzyskania na miejscu informacji np. o procedurze przyłączenia do sieci gazowej i załatwienia wszelkich związanych z tym formalności. Podczas uroczystego otwarcia gazowni wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz wskazywał, że powrót gazownictwa do Łukowa jest szansą na rozwój całego regionu, a nowe inwestycje to jednocześnie nowe miejsca pracy. Z kolei prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podkreślał rolę współpracy z samorządami, bez której niemożliwy byłby rozwój sieci PSG i likwidacji tzw. białych plam na gazowej mapie Polski.

W województwie lubelskim na 213 gmin zgazyfikowanych jest 115, czyli 54 proc. Utworzonemu 1 stycznia 2017 roku Oddziałowi Zakładu Gazowniczego w Lublinie, kierowanemu przez dyrektora Dariusza Dumkiewicza, podlega 10 gazowni oraz 2 placówki gazownicze. Zakład zarządza ponad jedenastoma tysiącami kilometrów sieci wysokiego i średniego ciśnienia. We wszystkich jednostkach PSG w Lubelskiem pracuje obecnie 437 osób, a do 2019 roku oddział chce zwiększyć zatrudnienie do ponad 500. W planach są bowiem trzy duże inwestycje: gazyfikacja rejonu Włodawy, zasilenie w gaz planowanej do budowy huty szkła w Leszkowicach i przebudowa SRP I stopnia Wrotków oraz uruchamianie kolejnych placówek gazowniczych, na co spółka zamierza przeznaczyć ok 60 milionów złotych. (R)